Laboratorium Korona Wiedzy - farby

Utworzono: środa, 10 marzec 2021

Istnieje wiele rodzajów farb. Ze względu na zastosowanie dzielimy je głównie na: artystyczne (tworzenie dzieł sztuki) i malarskie (dekoracyjne pokrywanie powierzchni) oraz do zastosowań specjalnych (np. świecące, ochronne, lecznicze). W naszym Laboratorium Korona Wiedzy postanowiliśmy zrobić farby z produktów dostępnych w domu. 

farba7 2

Do jednego z kieliszków plastikowych wsypujemy mieloną kurkumę, do drugiego mieloną paprykę a do trzeciego rozkruszoną tabletkę węgla leczniczego. Następnie do każdego wyciskamy z tubki trochę białego kleju biurowego (szkolnego) i dokładnie mieszamy. I farbki już gotowe! Można malować. Jeśli chcemy inne barwy, można użyć np. kakao, kawę.

 farba7 1

Do szklanej miseczki lub szklanki wsypujemy jedną miarkę mąki (miarką może być kieliszek plastikowy) oraz jedną miarkę drobnej soli kuchennej i mieszamy oba składniki. Następnie dodajemy jedną miarkę zimnej wody i dokładnie mieszamy tak, by nie było żadnych grudek. Gotową masę nakładamy do przygotowanych 5 plastikowych kieliszków. Dodajemy do każdego z nich kilka kropel barwnika spożywczego lub farby akrylowej w tubce. Dokładnie mieszamy i farbki gotowe! Bierzemy kartkę i można już malować.

farba8 1

Do szklanej miseczki wlewamy trochę białego kleju w płynie. Następnie dodajemy trochę pianki do golenia i dokładnie mieszamy, tak by powstała kleista masa. Później dodajemy niewielka ilość barwnika spożywczego lub farby akrylowej w tubce i ponownie dokładnie mieszamy aż powstanie puszysta masa. To już nasza gotowa do malowania farba. Jest pachnąca i kolorowa. Nakładamy jej dużo na szeroki pędzel i nanosimy na kartkę papieru, najlepiej z bloku technicznego. Kiedy farba wyschnie, nasz obraz będzie trójwymiarowy i miękki ale na pewno nie odpadnie od papieru. Świetna zabawa sensoryczna!

PODSUMOWANIE

Farby składają się z KOLOROWEGO PROSZKU i SPOIWAW naszych doświadczeniach własnoręcznie zrobiliśmy farby z prostych produktów. Proszkiem (masą) były przyprawy, mąka, pianka do golenia. Kolor farbkom nadały barwniki spożywcze lub farby akrylowe w tubce. Natomiast SPOIWEM były KLEJ i SÓL, które utrzymywały nasze farby na kartce, nadając trwałość powstałym obrazom. SPOIWO JEST NAJWAŻNIEJSZYM ELEMENTEM W TWORZENIU FARB.

Spróbujecie sami wykonać w domu te doświadczenia. Pomocą może być filmik z warsztatów Farby

 

Odsłony: 2714