Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia włączamy się w akcję "Żonkile" organizowaną w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Jednak w tym roku, ze względu na trwającą pandemię i zamknięcie szkół oraz niektórych instytucji kulturalnych, postanowiliśmy dodatkowo zorganizować wystawę plenerową Za murami getta warszawskiego, która dostępna jest przez cały kwiecień bez ograniczeń dla wszystkich mieszkańców Bolesławca i nie tylko.
Dlaczego żonkil? Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta, którego 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci przypadała na 2019 r. do końca życia w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
Przyłącz się do organizowanej przez nas akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Szablon żonkila znajdziesz poniżej w załączniku, natomiast tutaj znajduje się wideo instrukcja – jak złożyć żonkil
Akcji Żonkile towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć!” które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Z roku na rok rośnie liczba osób, które znają akcję Żonkile i chcą się do niej przyłączyć.
ZAPRASZAMY 19 kwietnia 2021 do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia w gettcie warszawskim w 1943 r.
Szczegółowy program obchodów oraz zajęć edukacyjnych podajemy poniżej, będzie on również dostępny na Facebooku Biblioteki.
18 kwietnia odbędą się dwa wydarzenia wprowadzające:
11.00, Facebook Muzeum POLIN, serwis YouTube
"Josimowe koraliki"
Koncert przyjazny sensorycznie przypominający postać Josimy Feldschuh – młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta
18:00, dyskusja na żywo na stronie Facebook Muzeum POLIN
"Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle"
Sylwia Chutnik, Karolina Szymaniak i Zuzanna Hertzberg porozmawiają o kobietach walczących w powstaniu w getcie warszawskim.
Program obchodów 19 kwietnia 2021:
8:00 premiery materiałów na kanale YouTube:
dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej:
Opowiadanie Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" (wersja w pdf do czytania) oraz słuchowisko „Pamięć drobinek” (wersja do słuchania)
Opowiadanie Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" (wersja pdf do czytania) oraz słuchowisko „Historia z pewnej ulicy” (wersja do słuchania)
dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej:
premiera filmu „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.
dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych:
premiera filmu Muranów – Dzielnica Północna filmw reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego, w stylistyce youtuberskiej, opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
15:00 "W sukience i mundurze"
filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube
18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN
20:30 "Córki, matki, robotnice"
Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube
Materiały edukacyjne do akcji Żonkile powstały z myślą o potrzebach osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Stworzone na potrzeby akcji filmy dla klas 4-6 oraz 7-8 i starszych mają audiodeskrypcję oraz napisy. Skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 opowiadania są stworzone zarówno w formie dostępnych e-booków jak i słuchowisk.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online w dniu premiery według powyższego programu, a także w kolejnych dniach. Wystarczy kliknąć na tytuł danego wydarzenia (pogrubioną czcionką).
Bądźcie z nami niezależnie od miejsca, w którym się znajdujecie.