Konstytucja 3 Maja - wystawa multimedialna

Utworzono: wtorek, 04 maj 2021 Drukuj E-mail
Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej - Centrum Wiedzy na oglądanie wystawy multimedialnej dotyczącej wydarzeń sprzed i po 1791 roku oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była ukoronowaniem panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej korzenie są jednak znacznie głębsze.
Warto też przyjrzeć się bliżej słynnemu dziełu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Jakie sekrety skrywa dzieło Mistrza?
Wśród prezentowanych materiałów znajduje się multimedialna wystawa "Ostatni 3 maja 1946 r." przygotowana przez  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, której autorem jest Maciej Zakrzewski.
Ekspozycja poświęcona jest tragicznym wydarzeniom z dnia 3 maja 1946 r. oraz ich dalszym konsekwencjom. Wydarzenia z 3 maja 1946 r. miały wielkie znaczenie psychologiczne dla ludności województwa krakowskiego. W sposób spektakularny potwierdzały one, że sytuacja w kraju rozwija się w kierunku sowietyzacji Polski, ugruntowania pełnej dominacji komunistów; pokazywały ponadto, że sam udział PSL w życiu publicznym nie skutkuje oczekiwanymi zmianami.
O tym, jak głębokie są korzenie powstawania Konstytucji 3 Maja i jakie niosła za sobą korzyści oraz co malarz chciał nam przekazać w swoim dziele dowiecie się Państwo podczas oglądania ekspozycji multimedialnej w Centrum Wiedzy.
Wystawa multimedialna będzie dostępna przez cały miesiąc maj, w godzinach otwarcia Biblioteki.
Ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego, w sali może znajdować się jednocześnie kilka osób. Przy każdym z pięciu stanowisk znajdują się słuchawki do indywidualnego odsłuchania.

 

 

 

Odsłony: 3218

Popularne artykuły