Zacznij od kropki - zapraszamy na zajęcia plastyczne

Utworzono: piątek, 09 wrzesień 2022 Drukuj E-mail

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 5-7 lat na zajęcia plastyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki!

14 września 2022 (środa), godz. 16.00.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: 75 61 21 389

15 września 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka "The Dot" - napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. Ta niepozorna, napisana oszczędnym językiem historia Vashti - dziewczynki - która nie wierzy we własne możliwości - porusza serca nauczycieli, którzy czytają ją swoim uczniom i rozmawiają o talentach, drzemiących w każdym z nas. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille'a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).

Historia Dnia Kropki sięga roku 2009, kiedy to nauczyciel muzyki z Iowa Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom, by przeczytać książkę, wspólnie bawić się i tworzyć na początku roku szkolnego - 15 września. I tak już od 13 lat w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

Dlaczego akurat kropka? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło.

Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: "Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie". Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem.

Vashti uwierzyła w siebie, pomogła odnaleźć talent swojemu przyjacielowi, a dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli czytających jej historię nadal pomaga dzieciom na całym świecie. (Wyd. Mamania).

Zacznij od kropki