O północnej Francji

Utworzono: poniedziałek, 17 październik 2022 Drukuj E-mail

14.10.2022 r. odbyło się spotkanie Francuskich klimatów poświęcone mniej popularnemu regionowi Francji, czyli jej części północnej, która Polakom kojarzy się szczególnie ze znakomitą komedią „Jeszcze dalej niż północ” z Danny Boom’em.

Centrum naszej wyprawy było Lille, dziesiąte co do wielkości miasto Francji . Podziwialiśmy stare Lille, z pięknymi kamienicami w stylu flamandzkim, wąskie uliczki, cudowny rynek z operą i siedzibą La Voix du Nord. Rozmawialiśmy o Lillois, czyli mieszkańcach Lille, którzy uchodzą za szczególnie ciepłych, przyjaznych ludzi.

Jak zaplanować zwiedzanie Lille, co możemy zobaczyć za darmo, jak się poruszać po mieście. Co warto zobaczyć w bliskiej okolicy Lille, jak tam dojechać.

Podziwialiśmy wspaniałe muzeum La Piscine w Roubaix, gdzie sztuka (obrazy, rzeźby) jest prezentowana w cudownym wnętrzu dawnej pływalni zbudowanej w stylu art déco. Można tam spędzić cały dzień, podziwiać dzieła sztuki, a także odpocząć w ogrodzie, posilić się w urokliwej restauracji, a także zakupić pamiątki w dobrze wyposażonym boutique'u.

Drugim dużym miastem, któremu poświęciliśmy też sporo czasu była Dunkierka. Miasto jest położone nad Morzem Północnym i jest najdalej na północ wysuniętym miastem Francji.

Nie zabrakło informacji o nowych książkach „w stylu francuskim” zakupionych do biblioteki (m.in. polecany był tytuł Agnieszki Łopatowskiej „W Paryżu możesz być kim chcesz").