Najpiękniejszy temat - miłość

Utworzono: poniedziałek, 27 maj 2024 Drukuj E-mail

24 maja 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Francuskich klimatów.

Pięknie brzmi słowo miłość po francusku, ale amour jest też niezwykłym rzeczownikiem, występuje on bowiem w obu rodzajach żeńskim i męskim, czyli mamy un amour i une amour. Od tego „niezwykłego” gramatycznego zjawiska zaczęliśmy spotkanie Francuskich klimatów na temat miłości.

W romantyczny nastrój wprowadził nas wiersz Jacques’a Préverta „Déjeuner du matin” z piękną ilustracją filmową. Wiersz czytaliśmy po polsku i po francusku. Następnie rozmawialiśmy o tym, że we Francji flirtowanie wciąż jest częścią życia, że Francuzi przepadają za łączeniem uwodzenia z kuchnią, a Francuzki najbardziej lubią wybierać wydarzenia, w których uczestniczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, no bo wtedy może rozkwitnąć miłość.  Co to są kolacje składkowe, które we Francji są częścią codzienności i jak usadza się gości. Poznaliśmy też najsłynniejszą francuską parę Simone de Beauvoir i Jeana-Paula Sartre’a, dwoje francuskich intelektualistów, których popularność we Francji można przyrównywać do najsłynniejszych hollywoodzkich par.

Przyjrzeliśmy się też kilku francuskim tradycjom ślubnym, a także idei „jardin secret” w życiu pary. Rozmawialiśmy też o specyfice francuskich komedii romantycznych, a także naszych ulubionych piosenkach o miłości.

Podczas spotkania obejrzeliśmy też książkę „Miłość” Hélène Delforge i Quentina Grébana, która znajduje się w zbiorach biblioteki. Jest to barwna, radosna, a czasem smutna i nostalgiczna próba przedstawienia emocji, wrażeń i niuansów najważniejszego uczucia na świecie.

Na zakończenie zrobiliśmy sobie test, jakie wartości są dla nas najważniejsze, czy jest wśród nich miłość (?!).

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 389

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły