Między prawdą a mitem
12 lipca 2024 r. odbyły się kolejne Francuskie klimaty.
Spotkanie zaczęliśmy od obejrzenia zdjęć różnego typu instalacji, które pojawiły się w Paryżu z okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich, które rozpoczynają się pod koniec lipca. Najbardziej podobały nam się kolorowe posągi przed Assemblée nationale.
Francja, Francuzi jakie wyobrażenia mamy o tym kraju, o tym narodzie?! Jako podstawa do dyskusji posłużyły nam krótki tekst i film charakteryzujące ten kraj, czy się z nimi zgadzamy?! Czy też nasze wyobrażenia są inne albo też zdążyliśmy je zweryfikować?!
Poddaliśmy analizie kilka z nich: Francuzi kochają bagietki, a ich kuchnia jest najlepsza na świecie, ciągle piją wino i dużo palą, są zarozumiali, lubią filozofować, są przywiązani do rodziny, a francuskie dzieci są bardzo grzeczne. Jest to naród, który lubi spędzać czas na tarasach, otaczać się piękną sztuką, cieszyć się życiem. No i oczywiście Francuzki mają to „coś”!
Paryż jawi się nam jako miejsce bardzo romantyczne, miasto zakochanych, ten wyidealizowanemu obraz utrwaliły i utrwalają filmy takie jak: Amelia, O północy w Paryżu, Niewierni w Paryżu, czy też najnowszy hit Netflixa – Emily w Paryżu.
Tematów do rozważań dostarczyły nam też książki „Paryż. O codziennym życiu nad Sekwaną z książką i bagietką pod pachą” Klaudii Fałat i „Francuzi – przewodnik ksenofoba”.
Poznaliśmy też nowości biblioteczne we „francuskim klimacie”, tytuły „Żyć szybko” Brigitte Giraud (nagroda Goncourtów) i „Francja: radość życia” Cathy Yandell.
Odsłony: 500