Klub Miłośników Fantastyki - Jakub Wędrowycz

Utworzono: wtorek, 12 kwiecień 2022 Drukuj E-mail

Jakub Wędrowycz – postać fikcyjna, główny bohater serii książek Andrzeja Pilipiuka, parodiujących gatunek fantasy.

Po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1996 na łamach „Feniksa” opowiadaniu Hiena. W latach 2001-2019 nakładem lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów ukazało się dziewięć tomów przygód Jakuba, zawierających liczne opowiadania, nowele i krótką powieść:

1. Kroniki Jakuba Wędrowycza

2. Czarownik Iwanow

3. Weźmisz czarno kure...

4. Zagadka Kuby Rozpruwacza

5. Wieszać każdy może

6. Homo bimbrownikus

7. Trucizna

8. Konan Destylator

9. Karpie bijem

 

Jakub Wędrowycz nie jest typowym głównym bohaterem. Przez zdecydowaną większość swoich przygód nie jest ani mądry, ani przystojny, ani nawet młody. Do tego jest zdecydowanie uzależniony od alkoholu. Choć wczytując się uważnie można odkryć, że jego poza wioskowego głupka to tylko kamuflaż a wygląd też potrafi się zmienić to zawsze jednak pozostaje zamiłowanie do napojów wyskokowych.

Bohater przeżywa niesamowite przygody; podróżuje w czasie, bez grosza przy duszy potrafi podróżować po całym świecie, walczy z utopcami, kosmitami, komunistami, neandertalczykami, czarownikami, demonami a czasem nawet z samym sobą. W wielu przygodach towarzyszą mu oddani przyjaciele i członkowie rodziny. Tak Jakub choć nie jest wybitnie rodzinny to zrobi wszystko dla rodziny potrafi nawet wydać wszystkie oszczędności na mieszkanie dla syna a nawet walczyć z terminatorem w obronie wnuka.

Tak Jakub Wędrowycz nie jest typowym bohaterem jednak nie raz ratował swoich bliskich, swoją okolicę a nawet świat. Czy książki o jego przygodach są warte przeczytania? Zależy co kto lubi. Jeśli ktoś lubi lekkie książki, w które nie trzeba się wczytywać i zadawać sobie pytania „co autor miał na myśli?” a przy tym można się pośmiać to seria przygód Jakuba zdecydowanie się spodoba.

Andrzej Pilipiuk chciał właśnie stworzyć lekkie książki do poczytania po ciężkim dniu w pracy. Książki przy, których można odpocząć.

Spotkanie urozmaicił stworzony przeze mnie ulubiony napój Jakuba „Pryta truskawkowa” (oczywiście bezalkoholowa czyli woda z sokiem truskawkowym w specjalnie przygotowanych butelkach) oraz gra karciana.

 

01042022 

 

Odsłony: 871

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 263 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły