Listopadowy Klub Miłośników Fantastyki
Mówiąc o fantastyce czasem trzeba sięgnąć po klasykę gatunku.
Napisana w 1897 roku powieść “Dracula” to już obecnie absolutna klasyka tego typu literatury, a na podstawie powieści ukazało się mnóstwo kolejnych „drakulopodobnych” opowieści i stworzono kilkanaście filmów.
Choć samą książkę czyta się dość dziwnie z racji tego, że akcja jest raczej wolna, a bohaterowie niezwykle emocjonalni, to warto sięgnąć po tę pozycję.
Książka nie jest jedną, ciągłą narracją – składa się z różnych elementów (listów, wpisów do pamiętnika itp.) pisanych przez bohaterów oraz wycinków z gazet, przynależąc do gatunku powieści epistolarnej. Na ich podstawie, poznając historię z różnych punktów widzenia, możemy złożyć opowieść w całość i dokładnie przeżyć opisywane przygody. Taka konwencja była modna w okresie, w którym Bram Stoker pisał tę książkę.
Poza tym bardzo modnym i chętnie czytanym gatunkiem literatury była wówczas powieść dokumentalna, próbująca przybliżyć czytelnikom odległe, nieznane krainy, przeważnie uważane za dzikie i niebezpieczne. Do umieszczenia części akcji „Drakuli” na odległym i niezbadanym jeszcze Wschodzie Europy zainspirowała Stokera książka jego brata George’a, będąca zapisem podróży po Turcji oraz bestsellerowa powieść Emily Gerard „The Land Beyond the Forest”.
Do sukcesu powieści przyczynił się też motyw walki dobra ze złem, którego publiczność u schyłku XIX w. bardzo pożądała w obliczu nadchodzącego nowego stulecia, co wiązało się ze wzrostem pesymizmu i obaw społeczeństwa przed przyszłością.
Wciąż nie wyjaśniono dokładnie, czy powieściowy wampir Drakula inspirowany był postacią rzeczywistego władcy Wołoszczyzny, Wlada Palownika, żyjącego w XV w. i słynnego ze swojego rzekomego okrucieństwa (głównie nabijania na pal swych wrogów oraz skazańców). Podobnie jak Wlad Palownik, powieściowy Drakula żyje na Wschodzie Europy, nieznanym zupełnie społeczności Zachodu. Niektóre fakty z życia Wlada Palownika zgadzają się z wydarzeniami z życia Drakuli – m.in. wielokrotne wyprawy wojenne jego przodków do Turcji, a także fakt posiadania brata, który okazał się zdrajcą.
Zapraszamy na następne spotkanie 20.12.2024 r. o godzinie 16:00, na którym będziemy kontynuować temat wampirów w fantastyce, tym razem omawiając ulubione postacie z książek, komiksów, filmów itd.
Odsłony: 678