Krystyna Raszka - akwarela - Galeria "Format"

Utworzono: piątek, 30 marzec 2007 Drukuj E-mail

Krystyna Raszka

Polonistka. Absolwentka filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Studia ukończyła w roku 1972. Przez cały okres aktywności zawodowej związana z bolesławiecką oświatą i harcerstwem. Ceniona jako organizator, wychowawca i nauczyciel. Obecnie doradca metodyczny języka polskiego w Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu.

Prezentowany cykl akwarel zatytułowała "Wodą o wodzie". Tworzy zaledwie od trzech lat.

A oto refleksje Artystki na temat sztuki i procesu tworzenia:

"Sztuka jest jedną z trzech rzeczy, które - jak powietrze czy ziemia - znajdują się wszędzie dookoła nas, lecz nad którymi rzadko się zastanawiamy. Dla mnie, od zawsze, sztuka, tak jak poezja, była czymś, co pomagało mi przeżywać i wartościować. W przeciwieństwie do literatury było to na ogół wartościowanie intuicyjne, spontaniczne. Była to także refleksja nad pięknem, tajemnicą i złożonością świata.

Akwarela to swoiste medium. Istotą jej jest nastrój stworzony przez światło, niedopowiedzenia, skrót, syntezę. Akwarelę poznawałam etapami. Najpierw jako odbiorca, zachwycałam się jej lekkością, subtelnymi światłocieniami, delikatnym laserunkiem. Trzy lata temu po raz pierwszy wzięłam pędzel do ręki i ... zakochałam się bez pamięci. Zainteresowanie powoli zaczęło przekształcać się w fascynację, pasję, czasami nawet w szaleństwo. Poddałam się procesowi kształcenia plastycznego. Wyznaczyłam sobie progi, kolejne etapy i z uporem maniaka przechodziłam od jednego do drugiego.

Najpierw były kwiaty, kwiatki, listki, gałązki. Później pejzaż. Teraz woda. Woda jako temat i woda jako podstawowa barwa? farba? Woda i światło to dopiero wyzwanie. Mam nadzieję, że kiedyś namaluję doskonałą akwarelę, akwarelę, w której woda, światło, cień i barwa będą tworzyły spójną, harmonijną całość."

Na wernisażu:

 

Odsłony: 2560