"Baśniowe wędrówki po świecie" - Przedszkole Nr 4

Utworzono: piątek, 06 styczeń 2006

6 stycznia gościliśmy sympatyczną "gromadkę" dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 4 w Bolesławcu wraz z wychowawczynią Panią Wiolettą Król. Dzieci poznały baśń hawajską "Leniwe słoneczko". Odbyły też "wycieczkę" po Bibliotece poznając jej działy.

"BOLESŁAWIECKIE SACRUM" - Grzegorz Matoryn - Fotografia - Galeria "Format"

Utworzono: wtorek, 10 październik 2006

Urodził się 4 września 1972 roku w Bolesławcu.

"Czar Bożego Narodzenia" - Filia Nr 1

Utworzono: piątek, 08 grudzień 2006

8 grudnia zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego, w którym wzięło udział 37 dzieci.

"Jesień - kolorowa czarodziejka" - Oddział dla Dzieci

Utworzono: poniedziałek, 20 listopad 2006

Budzenie zainteresowań czytelniczych to jedno z ważnych zadań biblioteki. Aby zapewnić dzieciom jak najlepszy kontakt z literaturą zapraszamy grupy przedszkolne do uczestnictwa w różnorodnych zajęciach.

"Śmiechu warte" - poezja Juliana Tuwima - konkurs recytatorski - Filia Nr 1

Utworzono: czwartek, 08 czerwiec 2006

W rywalizacji konkursowej wzięła udział młodzież ze Świetlicy Terapeutycznej Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej i zarazem czytelnicy Filii Nr 1 przy ulicy Staroszkolnej.

42 Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski Bolesławiec 2006 "SZTUKA PONAD GRANICAMI" - prezentacje multimedialne artystów - GALERIA

Utworzono: sobota, 10 czerwiec 2006

hans

HANS REIJNDERS (Holandia)

Urodził się w 1946 roku w Amsterdamie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Maastricht, Katolickiej Akademii w Tilburgu i Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Mieszka i pracuje w Venlo. Oto prosta filozofia Hansa Reijndersa na temat uprawianej dziedziny sztuki: "Rzeźbiarstwo jest niezwykle prostą rzeczą. Bierzemy twardy kamień, najchętniej taki, który wygląda na stosunkowo giętki. Ogrzewamy go, dzięki czemu staje się miękki i uginamy go do formy, która jest potrzebna." Inspiracje czerpie również z japońskiej sztuki składania. W swojej pracowni składa od rana najprzeróżniejsze formy, aż jest zadowolony z efektu. Kolejnym etapem jest przekształcanie tej prostej, składanej formy w kamienną rzeźbę, co wydaje się prawie niemożliwe i nie do pomyślenia. Hans Reijders, diabelski sztukmistrz, jeżeli chodzi o kamieniarstwo, skłania się do pracy, której rezultatem są składane kamienie. Te dzieła sprawiają właśnie takie wrażenie, czym zdumiewają  widza.

Ma na koncie kilkadziesiąt ekspozycji, bierze udział w licznych sympozjach. Jest znany niemal na całym świecie - od Niemiec poprzez Hiszpanię, Włochy aż do Chin i Japonii.

hans_img

 

irinaIRYNA RADKIEWICZ (Białoruś)

Urodziła się w 1965 roku. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Mińsku. Staż odbyła w latach 1982-1985 w laboratorium artystycznym Fabryki Porcelany w Leningradzie, następnie do 1991 roku w pracowni prof. Włodzimierza Ukrynowicza Katedry Ceramiki i Szkła w ASP w Mińsku. W roku 2005 pojawiła się w Polsce dzięki stypendium Ministra Kultury RP - Gaude Polonia - i tym sposobem trafiła do pracowni prof. Krzysztofa Rozpondka w ASP we Wrocławiu.

W 1998 uzyskała III nagrodę na wystawie "Panorama Sztuk" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku.

Jej prace znajdują się w Muzeum Miejskim w Grodnie i Mohylewie, a także w zbiorach prywatnych na Białorusi, Litwie, w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemczech i Chorwacji. W Bolesławieckim Plenerze Ceramicznym bierze udział po raz drugi.

irina_img

 

 

janaJANA GLASEROVA (Czechy)

Urodziła się w 1975 roku. Mieszkanka Czeskiej Lipy, partnerskiego miasta Bolesławca.

Ukończyła kierunek ceramika artystyczna w Szkole Rzemiosł Artystycznych. Staż odbyła w ceramicznym atelier "K" u Kvety Vondraczkovej w Pradze.

Od 1998 roku rozpoczęła pracę dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą, najpierw w Młodzieżowym Domu Kultury, a od 2004 roku również w ramach własnej pracowni.

Bierze udział w sympozjach doskonalących różnorodne techniki wytwarzania ceramiki artystycznej.

W Bolesławcu, już po raz drugi, wraz z Czesławem Matyjewiczem, prowadzi Polsko-Czeski Młodzieżowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Efekty tych działań możemy podziwiać na wystawach poplenerowych.

Jest członkiem zespołu młodych artystów realizujących projekty kulturalne adresowane do młodzieży - "Zahrada Smyslu" i "Kulturni Szum".

 

Całą prezentację można obejrzeć w Bibliotece.

jana_img

 

zofiaZOFIA BILIŃSKA (Polska)

Urodzona w 1942 roku w Iwacewiczach na Polesiu.

W latach 1962-1968 odbyła studia w PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskała z rzeźby u prof. Magdaleny Więcek-Wnuk.

Od roku 1975 mieszka w Gorzowie.

Uprawia rzeźbę kameralną i monumentalną oraz grafikę. Może pochwalić się imponującym dorobkiem - cztery pomniki, kilkanaście rzeźb plenerowych oraz sto kilkadziesiąt małych form rzeźbiarskich, medali i plakiet. Umiejętnie wykorzystuje specyfikę różnorodnych materiałów: brąz, marmur, glina, drewno, kamień. Podejmuje tematy bliskie życiu, a forma wypowiedzi świetnie przemawia do każdego odbiorcy - macierzyństwo, miłość, samotność, cierpienie, przemijanie i śmierć, ale i żywiołowa radość istnienia.

Dzięki licznym wystawom swojej twórczości zdobywa powszechne uznanie w Polsce i za granicą.

zofia_img

 

W Międzynarodowym Plenerze Ceramicznym w Bolesławcu bierze udział po raz pierwszy.

A oto jak wypowiada się na temat tego spotkania:

"Spotkanie twórców odbywa się pod hasłem . Jak zwykle artyści spotykają się w jednym celu, aby być z sobą, pracować wspólnie, wymieniać doświadczenia twórcze, prezentować swój dorobek.

Tu nie jest ważna orientacja polityczna, wyznaniowa albo data urodzenia. Polacy, Holendrzy, Czesi, Białorusini, Ukraińcy, Słowacy - tygiel narodowości, różnorodność kultury i obyczajowości. A jednak choć mówimy różnymi językami to doskonale porozumiewamy się wspólnym językiem - językiem sztuki. W tym obszarze nie ma barier i granic.

Swoje prace wykonujemy w kilku zakładach ceramicznych w zależności od projektów, które chcemy zrealizować. Pracujemy niemal od świtu do nocy. Każdy z niepokojem myśli o uciekającym czasie. Do minimum skracamy okres odpoczynku bo jeszcze tak dużo do zrobienia, do przeistoczenia w formy wielkiego bagażu wrażeń i uczuć, które w nas się nagromadziły.

Jedni podchodzą do swojego materiału z wielkim pietyzmem, delikatnością, której wymaga krucha glinka; inni energiczniej formują duże kształty w szamotowym tworzywie. A jaka różnorodność myślenia, jak bogata rozpiętość kompozycji - od prostych, powtarzających się pięknie zestawionych z sobą form do rzeźb niemal realistycznych i abstrakcji.

Każdy z nas ma przecież inną wrażliwość, inny sposób myślenia i pojmowania świata. I ten właśnie "swój świat" chce przedstawić w indywidualnie formowanej materii - glinie, która z uległością poddaje się naszym palcom i naszej wyobraźni.

W tym skomplikowanym świecie nie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Artyści na szczęście należą do tej uprzywilejowanej grupy ludzi, która ma możliwość ucieczki i schronienia, a potem obserwacji świata z bezpiecznego dystansu. Po prostu "robią swoje", a ich dzieła napełniają się ogromnym ładunkiem energii, przeżyć, emocji. Świat sztuki może być właśnie azylem dla wszystkich poszukujących na tej ziemi obszarów spokojnych, bezpiecznych, pięknych i szlachetnych. Jednym z tych miejsc, od teraz, stanie się dla mnie Bolesławiec."

Całą prezentację twórczości Zofii Bilińskiej można obejrzeć w Bibliotece.

Migawki z prezentacji Artystów:

 

a capriccio KRYSTYNA GAY-KUTSCHENREITER ceramika STANISŁAWA WOJDA-PYTLIŃSKA malarstwo Galeria

Utworzono: piątek, 09 czerwiec 2006

KRYSTYNA GAY-KUTSCHENREITER

Dzień Seniora 2006 - Dom Dziennego Pobytu "Senior", Filia Nr 1

Utworzono: czwartek, 05 październik 2006

W imieniu całego Zespołu Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora - Święta Osób Starszych - Pani Elżbieta Stachowska, bibliotekarz Filii Nr 1, wyraziła Pensjonariuszom Domu Dziennego Pobytu "Senior" najwyższy szacunek i uznanie za trud wkładany w wychowanie kolejnych pokoleń.

Ferie "POD PIRACKĄ BANDERĄ"

Utworzono: wtorek, 17 styczeń 2006

DZIENNIK POKŁADOWY FERYJNYCH PODRÓŻY 

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły