"WENECKIE IMPRESJE" - ZBIGNIEW KRYDA 6 - 31 I 2004

Utworzono: wtorek, 06 styczeń 2004 Drukuj E-mail
ZBIGNIEW KRYDA

krydaurodził się 29 września 1930 roku we Lwowie. W 1944 roku opuścił swoje rodzinne miasto. Wędrówkę na obczyźnie zakończył w Pilźnie, gdzie rozpoczęła się Jego przygoda z fotografią.

Po wojnie powrócił do kraju na Ziemie Odzyskane. Tu nadal poszukiwał możliwości dalszej nauki fotografowania. Najpierw w Szklarskiej Porębie, potem w Zgorzelcu gdzie mieszkał i tworzył do czasu osiedlenia się w Płocku w 1971. Od 1981 roku jest Prezesem Płockiego Towarzystwa Fotograficznego im. Aleksandra Macieszy. Jako jedyny brał udział we wszystkich Biennale Plakatu Fotograficznego zbierając często najwyższe laury. Zdobył również złoty medal w 1978 roku i liczne wyróżnienia na Ogólnopolskich Wystawach Fotografii Zawodowej.

kryda2

 

Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej - uzyskał odznakę "Zasłużony dla Fotografii Polskiej". W 1988 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tematyka Jego prac jest różnorodna - od portretu po krajobraz i reportaż - tak jak bogate są Jego zainteresowaniafotograficzne. Kocha fotografię we wszystkich jej przejawach.

kryda1"W fotografii rzemieślniczej przeszedł wszystkie szczeble wtajemniczenia. Od uznania i czeladnika poprzez mistrza, aż do najwyższego stopnia - honorowego tytułu Mistrza Rzemiosł Artystycznych. W odróżnieniu od większości fotografów - rzemieślników - Zbigniew Kryda zawsze szukał w swym zawodzie czegoś więcej niż jedynie korzysci materialnych. Pozornie proste kształtowanie tworzywa fotograficznego wymaga nie tylko dosłownego opanowania techniki i technologii, ale również pewnej osobowości. Właśnie ją niektórzy nazywaja talentem. Zbigniew Kryda tę właściwość posiada".

[Informację opracowano na podstawie artykułu Beaty Olszewskiej i notki biograficznej zamieszczonej w Kronice Polskiego Towarzystwa Fotograficznego]

Poniżej zdjęcia z wernisażu.

Odsłony: 4542

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły