TADEUSZA SOŁKIEWICZA - "PEJZAŻE NIERZECZYWISTE"

Utworzono: czwartek, 18 marzec 2004 Drukuj E-mail
 

GALERIA 'FORMAT' 18 MARCA - 17 KWIETNIA 2004

Z przyjemnością gościliśmy wystawę amatorskiej twórczości plastycznej bolesławianina TADEUSZA SOŁKIEWICZA. Twórca "Pejzaży nierzeczywistych" przedstawia się w ten oto sposób:

"Urodziłem się w Bolesławcu w 1963 roku i tu mieszkam stale. Zawsze lubiłem rysować. Już w szkole w każdej wolnej chwili, na ostatnich stronach moich zeszytów powstawały różnego rodzaju rysunki, w zależności od tego co trzymałem w ręce - ołówek, długopis, pióro. Wiele osób widząc te 'wytwory' utwierdzało mnie w przekonaniu, że powinienem rysować.

Chęć ta nie opuszczała mnie nigdy, chociaż wybrany kierunek moich studiów rozminął się zupełnie z tym zainteresowaniem. Rzeczywistość jeszcze mniej pasowała do moich zamiłowań i pasji - co sprawiło, że podjąłem decyzję o przeniesieniu się na historię sztuki. Splot wydarzeń i okoliczności sprawił jednak, że kształcenie w tym kierunku pozostało w sferze marzeń.

Postanowiłem wówczas, że sam, w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, będę pogłębiał wiedzę o twórcach i ich malarstwie opierając się na gromadzonej literaturze, albumach. Początkowo interesowało mnie głównie malarstwo dawne, potem przyszedł czas fascynacji sztuką XX wieku. Oglądanie dzieł w albumach i muzeach Pragi, Berlina, Nowego Jorku czy Waszyngtonu takich mistrzów jak Paul Klee, Wassily Kandinsky, Henry Matisse, Marc Chagall (trudno wymienić wszystkich) dostarczało mi najwspanialszych emocji i sprawiało ogromną radość. Twórczość tych właśnie artystów wywarła na mnie największe wrażenie i wpływ

Autor wystawy w trakcie zwiedzania kolekcji National Gallery of Art at Washington D.C. W tle "ukochany" Wassily Kandinsky - 'Improvisation 31 (Sea Beatle)'

Moim marzeniem jest stworzenie własnego i zarazem rozpoznawalnego przez innych świata kreowanego cienką kreską i kolorem. Wciąż powracające tematy opracowuję po wielokroć, ale nigdy nie są to powtórzenia. Efekt jest tak samo nieprzewidywalny w przypadku pracy nad nowym tematem jak i przy tworzeniu kolejnej wariacji opartej na wykorzystywanych już wcześniej wątkach."

Odsłony: 3136