Yasmina Khadra - Zamach

Utworzono: piątek, 15 marzec 2019

Yasmina Khadra, właśc. Mohammed Moulessehoul (ur. 10 stycznia 1955 w Kenadsa) – algierski pisarz, tworzący w języku francuskim, mieszkający na emigracji we Francji.


Pisarz, oficer armii algierskiej, przybrał jako pseudonim imiona swojej żony chcąc uniknąć problemów z cenzurą wojskową. Anonimowość umożliwiła mu publikowanie własnych tekstów oraz pomogła uniknąć problemów podczas toczącej się w Algierii wojny domowej. Moulessehoul wyjawił swą prawdziwą tożsamość dopiero w 2001 r., po wystąpieniu z wojska i udaniu się na emigrację do Francji. W 2004 r. „Newsweek" ogłosił go jednym z rzadkich pisarzy zdolnych oddać znaczenie przemocy we współczesnej Algierii. Jego powieść, Jaskółki z Kabulu, opowiadająca o Afganistanie pod rządami talibów znalazła się wśród finalistów międzynarodowej nagrody literackiej IMPAC Dublin.

W przekładzie na język polski ukazały się następujące powieści Y. Khadra: Owieczki Pana 2004; O czym marzą wilki (1999); Jaskółki z Kabulu (2002); Kuzynka K.(2005); Zamach (2005); Co dzień zawdzięcza nocy (2009); Aniołowie umierają od naszych ran (2015).

O trwającym już ponad 70 lat konflikcie izraelsko-palestyńskim co rusz słyszymy i czytamy, ale dopóty, dopóki nie będzie trwałego porozumienia to konflikt ten będzie istniał. Niestety prób porozumienia jest bardzo niewiele, a każda ze stron ma swoje racje. Izraelczycy zbudowali mur, by zapewnić swoim obywatelem bezpieczeństwo, z kolei dla Arabów mur jest symbolem ich zamknięcia i upokorzenia. Po jednej stronie muru stoi uzbrojone wojsko, po drugiej zdesperowani ludzie uzbrojeni w kamienie.

Istnieje również problem zamachowców-samobójców, którzy zmusili rząd izraelski do radykalnych działań i postawienia muru. Sytuacja wydaje się bez wyjścia- zbyt daleko ten konflikt odcisnął swoje piętno na życiu mieszkańców po obu stronach. A przecież „każdy palestyński Żyd jest po części Arabem i żaden izraelski Arab nie może zaprzeczyć, że jest po części Żydem". Słowa te pochodzą z książki „Zamach" autorstwa algierskiego pisarza tworzącego pod nazwiskiem swojej żony - Yasminy Khadra. Autor opisuje w niej tragedię palestyńskiego lekarza z Tel Awiwu. Jego żona dokonała zamachu, w którym zginęły izraelskie dzieci. Główny bohater książki – Amin Dżaafari próbuje dociec, co było źródłem decyzji kobiety, która wiodła dostatnie i spokojne życie u jego boku. Podążamy zatem razem z Aminem w niebezpieczną podróż do Palestyny. Historia kończy się tak, jak się zaczyna, czyli tragicznie.

Lektura wywołała ciekawą rozmowę, tym bardziej, że w dyskusji odwołaliśmy się do książek polskiego pisarza, znanego z negatywnego stosunku do antysemityzmu i z sympatii do Izraela – Pawła Smoleńskiego. Pisarz nie pozostawia wątpliwości, po której stronie konfliktu się w tym wypadku opowiada. Choć w swoich książkach rozmawia ze wszystkimi, próbując zrozumieć obie strony, wyczuwa się, że Smoleński lubi uczciwych, szlachetnych i prawych ludzi, bez względu na to, czy są to Palestyńczycy, czy Żydzi izraelscy.

Zachodni Brzeg i Izrael to zaledwie niewielkie plamki na mapie, otoczone morzem arabskiego, islamskiego morza. By zrozumieć wagę i przebieg tego konfliktu trzeba wiedzieć jak najwięcej. Omawiana na klubie lektura jest jedną z wielu, które możemy polecić. Wśród nich są wspomniane książki Pawła Smoleńskiego, jest też książka Palestyńczyka Mourida Barghouti: Jestem stamtąd, jestem stąd, czy też ciekawa książka J.S.Margot: Mazel Tow. Ta ostatnia pozycja to opowieść o przenikaniu się światów, na pierwszy rzut oka odległych i wrogich. Opisana historia (oparta na faktach) pokazuje nam, że porozumienie ludzi odmiennych kulturowo i światopoglądowo jest możliwe, a w naszych czasach staje się wręcz koniecznością.

Odsłony: 1934