Krzysztof Varga - Sonnenberg

Utworzono: czwartek, 29 sierpień 2019

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – w czwartek 12 września.

Spotkanie zaczynamy o godzinie 17,oo w Galerii Format - parter Miejskiej Biblioteki Publicznej-Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Sezon spotkań naszego klubu otwiera powieść Krzysztofa Vargi : Sonnenberg. Razem z Andrasem, budapeszteńskim intelektualistą, badaczem literatury i niedoszłym pisarzem wędrujemy po ulicach Budapesztu. Andras jest mistrzem snucia opowieści i każde, najbanalniejsze nawet, wydarzenie staje się pretekstem do wielostronicowych rozważań poświęconych głównie przejawom węgierskiego ducha. Tematów tych rozważań jest wiele: od kulinarnych, obyczajowych po historyczne. To z niezwykłą pasją i z poczuciem humoru napisana powieść, do przeczytania której zachęcamy wszystkich lubiących dobrą literaturę. 

Pisarz i dziennikarz. Syn Polki i Węgra, urodził się 21 marca 1968 roku w Warszawie.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat pracuje jako redaktor działu kultury "Gazety Wyborczej". Niegdyś stale współdziałający z Pawłem Dunin-Wąsowiczem, wraz z którym stworzył autorski, błyskotliwy i tendencyjny słownik literatury najnowszej "Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.
Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. „Sonneberg” jest ostatnią spośród kilkunastu do tej pory wydanych powieścią.
Jego powieści to z reguły długie monologi bohatera, pełne dygresji i pieczołowicie gromadzonych szczegółów (nazw knajp, przypadłości trapiących postaci, nazw zespołów rockowych, tytułów piosenek, itd.). Varga w swojej twórczości mierzy się często ze swoim węgierskim pochodzeniem i opisuje kraj swego ojca w nader melancholijnej tonacji.
Varga powrócił do tematyki węgierskiej w nowym wydaniu, w opublikowanym w 2018 roku Sonnenbergu. Tym razem autor opowiada z perspektywy budapeszteńczyka Andrása – badacza literatury romansującego z "najpiękniejszą kobietą świata". Sarkastyczny obraz świata hedonistycznych intelektualistów Varga umieszcza w organicznie opisanej stolicy Węgier i języku symboli, którym się posługują jej mieszkańcy – rewolucjach, piłce wodnej, Habsburgach.

Krzysztof Varga jest trzykrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike: za Tequilę w 2002, Nagrobek z lastryko w 2008 i Gulasz z turula w 2009. Ostatnia z tych publikacji w tym konkursie została wyróżniona przez czytelników.

W 2014 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polsk

Odsłony: 2862