Szanowni Państwo,

ze względu na trwające przed wejściem głównym prace szklarskie, dzisiaj wchodzimy do biblioteki wejściem z drugiej strony budynku przez furtkę.

Dyskusyjny Klub Książki - Robert Seethaler

Utworzono: czwartek, 17 październik 2019

Czy powieść licząca niecałe 160 stron tekstu może opisać całe życie człowieka? Niepozorna z wyglądu książka w zestawieniu z tytułem skłoniły nas do przeczytania powieści Roberta Seethalera. To historia spokojnego, wypełnionego pracą życia zwykłego człowieka z małej alpejskiej wioski w Austrii. Andreas Egger żyje w zgodzie z tym, co niesie życie, choć ono nie zawsze traktuje go łaskawie. Więcej w tym życiu jest upokorzeń, krzywdy i bólu ale i pokory dla natury i losu. Burzliwy wiek XX niesie ze sobą wydarzenia dziejowe i zmiany cywilizacyjne. Andreasa Eggera nie oszczędza wojna, w której tryby zostaje wciągnięty. Ale szczęśliwie może powrócić do swojego dawnego życia, w którym dni są do siebie podobne – wypełnione pracą i samotnością. Dlaczego zatem ta niepozorna powieść o całym życiu jednego skromnego człowieka zapada w pamięć i budzi tyle refleksji? Postaramy się o tym porozmawiać i podzielić wrażeniami na najbliższym spotkaniu klubowym w czwartek 24 października, o godzinie 17:00.

Robert Seethaler to austriacki pisarz, scenarzysta i aktor. Uczęszczał do szkoły aktorskiej w Wiedniu. Brał udział w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz grał na deskach teatrów w Wiedniu, Berlinie, Stuttgarcie i Hamburgu. W 2015 roku wystąpił u boku Rachel Weisz w filmie „Młodość” Paolo Sorrentino. Wcielił się w nim w rolę alpinisty, Luki Morodera. Za swoją twórczość literacką, Robert Seethaler był wielokrotnie nagradzany. Film na podstawie jego scenariusza, pt. „Die zweite Frau” (reż. Hans Steinbichler), miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Monachium. W 2016 jego powieść „Ein ganzes Leben” (Całe życie) dostała się do finałowej szóstki Man Booker International Prize.