Wakacje w Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej

Utworzono: czwartek, 05 wrzesień 2019

Z wakacyjnej oferty MCEE skorzystały przede wszystkim przedszkolaki i grupy półkolonii. Wzięły one udział w zajęciach pod wspólną nazwą „ekowtorek”, łączących edukację ekologiczną z zabawą.

W lipcu tematem wiodącym była łąka. Uczestnicy poznali termin „bioróżnorodność”, dowiedzieli się, jak ważna dla środowiska jest łąka i jak wiele zamieszkuje ją roślin i zwierząt. Przy dźwiękach muzyki tworzyli własną łąkę, która udekorowała przedszkolne sale.

Sierpniowe spotkania poświęcone były światłu i energii słonecznej. Przedszkolaki mimo młodego wieku z ciekawością oglądały wybrane dla nich stanowiska wystawy „Polaryzacja światła”. Poznały nowe słowo „hologram” i obserwowały przestrzenne obrazy w tajemniczych okienkach. Uczestnicy zobaczyli też – zwykle niewidzialne – wzory tworzone przez światło podczerwone. Wylądowali również na Planecie Energii, by dowiedzieć się i sprawdzić, jak zamienić energię słoneczną na prąd. Każdy mógł osobiście poruszać robotami i pojazdami, zasilanymi światłem. Wszyscy nauczyli się zdania: „ Słońce to czysta energia”.

Podczas 25. Bolesławieckiego Święta Ceramiki MCEE przygotowało prezentację gliny , jako jednego z głównych surowców mineralnych naszego regionu. Można było sprawdzić, dotknąć, zabrać na pamiątkę glinę w postaci naturalnej, wydobywanej w kopalni odkrywkowej , a także tę, której można już użyć do produkcji płytek ceramicznych czy naczyń. Stanowisko pod nazwą „Glina – początek” pokazywało surowiec i jego skład chemiczny.
W tym samym czasie na monitorach Centrum Wiedzy prezentowano filmy ilustrujące proces produkcji i zdobienia naczyń ceramicznych od wydobycia w kopalni do półek sklepowych.
Zajęcia i prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Z propozycji „ekowtorku” skorzystało 160 dzieci, a gliniane stanowisko odwiedziło ponad 100 osób.

Odsłony: 1505