Szanowni Państwo,

w dniu 2 listopada 2019 r. (sobota) biblioteka będzie nieczynna.

Terminy zwrotów przypadające na ten dzień będą przesunięte do 5 listopada 2019 r. (wtorek).

Bolesławieckie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Utworzono: środa, 25 wrzesień 2019

W niedzielę 22 września zakończyły się bolesławieckie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Każdego dnia od 16 do 22 września miało miejsce przynajmniej jedno wydarzenie związane z promocją ekologicznego transportu. Inauguracją obchodów był wjazd na Rynek autobusów MZK i PKS, który podkreślił otwarcie wystawy plenerowej ukazującej historię i rozwój tych dwóch firm przewozowych. Pierwszymi widzami wystawy były przedszkolaki, które zaproszono do ratusza na podsumowanie corocznego konkursu „Autobusem miejskim przez Bolesławiec”. Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowano najpierw w stojących na Rynku autobusach, a teraz (do 5 października) można je oglądać w Centrum Wiedzy.

We wtorek członkowie inicjatywy ekologicznej „Plan-E” przeprowadzili w autobusach MZK i w internecie ankietę dotyczącą potrzeb pasażerów komunikacji miejskiej. Przepytano ponad sto osób. Wyniki zostaną wkrótce opublikowane.

Pełnym wydarzeń dniem było środa. Rano sześciolatki i pierwszoklasiści (w sumie ponad 600 osób) obejrzały spektakl ekologiczny „Kolory Miasta” – barwne, rozśpiewane widowisko teatru „Kultureska” z Krakowa. Po południu zaś w Centrum Wiedzy czytelnicy spotkali się z autorem nagradzanych książek podróżniczych – Robertem Maciągiem, który zabrał słuchaczy na „koniec świata” poznany przez niego osobiście podczas rowerowej wyprawy po jedwabnym szlaku. Dodatkową atrakcją spotkania był pokaz właśnie zakupionego dla Centrum Wiedzy energoroweru – urządzenia edukacyjnego pozwalającego produkować prąd siłą ludzkich mięśni.

Czwartek i piątek należały do młodzieży skupionej w dynamicznie rozwijającym się „Planie-E”. W czwartek podsumowali konkurs fotograficzny „Z ekologicznym transportem” , a w piątek zorganizowali rowerowy przez miasto zakończony piknikiem na terenie MOSiR. Podczas postoju na Rynku rozdawano mieszkańcom Bolesławca mapki z zaznaczonymi ścieżkami i trasami pieszo-rowerowymi.

Do obchodów ETZT włączyli się również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy przygotowali i zamieścili w internecie krótki filmik zachęcający do korzystania z ekologicznego transportu.

Na zakończenie obchodów przygotowano dla mieszkańców Bolesławca prezenty w postaci sadzonek drzew i krzewów ogrodowych. Można było je uzyskać w zamian za dostarczenie tzw. elektrogratów, makulatury i plastików. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Rozdano 200 sadzonek i zebrano górę elektronicznych śmieci i innych odpadów. (1070 kg elektrośmieci) Dodatkowo , każdy rowerzysta mógł w tym czasie oznakować swój rower i uzyskać porady techniczne w „rowerowym ogródku”.

W obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włączyły się instytucje miejskie, firmy i wolontariusze. Edukacją ekologiczną objęto bezpośrednio kilkuset uczestników wydarzeń. Poprzez media społecznościowe i lokalne serwisy i telewizję informacje dotarły do co najmniej kilku tysięcy odbiorców.

Zdjęcia : Adrian Kowalski – UM Bolesławiec, Miłosz Ciechanowicz – Plan-E