Laboratorium Korona Wiedzy - cytrynowe eksperymenty

Utworzono: czwartek, 18 marzec 2021

Cytryna znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Chociaż wcale nie jest królową witaminy C, zawiera jej na tyle dużo, by wspierać odporność i łagodzić przebieg infekcji. Tym bardziej że ma też sporo rutyny, która zapobiega utracie witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne.

My jednak postanowiliśmy w naszym Laboratorium Korona Wiedzy sprawdzić inne właściwości cytryny.

Doświadczenie 1. DOMOWE OGNIWO GALWANICZNE

Potrzebne będą: połówka cytryny, oczyszczona i zdezynfekowana pięciogroszowa moneta oraz gwóźdź.

Jak zrobić doświadczenie?

Jeśli masz całą cytrynę, to przekrój ją na pół. 

Wbij w miąższ cytryny monetę i gwóźdź w odległości około 1 centymetra od siebie, tak by ich wysokość nad miąższem była jednakowa.

Dotknij jednocześnie językiem monety i gwoździa.

Co się stało? Na języku odczuwalne jest łaskotanie.

Dlaczego? Reakcje elektrochemiczne wywołują przepływ elektronów od jednego do drugiego metalu. To właśnie ten przepływ odczuwamy jako łaskotanie.

Podsumowanie

Jak wyglądałby świat bez baterii? Czy możecie sobie wyobrazić tablety, smartfony i laptopy, które nagle przestają być przenośne? By stały się one mobilne potrzeba milionów ogniw galwanicznych, które są w nich ukryte.

Luigi Galvani w XVIII w. odkrył istnienie zjawisk elektrycznych w tkankach zwierzęcych. Idąc tym śladem Alessandro Volta szukał czysto chemicznego wyjaśnienia obserwowanego zjawiska. W tym celu w 1800 r. opisał on konstrukcję pierwszego ogniwa galwanicznego, składającego się z dwóch płytek z różnych metali, jedna z miedzi bądź srebra, druga z cyny lub cynku zanurzonych w filiżance ze słoną wodą.

W naszym doświadczeniu zmodyfikowany został nieco eksperyment Volty. Moneta i gwóźdź to elektrody, które zostały zanurzone w elektrolicie czyli roztworze (wodnym), który stanowi sok z cytryny. W ten sposób stworzone zostało ogniwo galwaniczne, w którym prąd elektryczny powstaje w wyniku reakcji elektrochemicznych.

 

Doświadczenie 2. CYTRYNOWY WULKAN

Potrzebne będą: cytryna, nożyk, łyżeczka, drewniany patyczek, barwnik spożywczy lub czerwony tusz, soda oczyszczona, podstawka na jajko, duży głęboki talerz.

Jak zrobić doświadczenie? 

Odciąć nożykiem górę cytryny, tak by widać było miąższ.
Patyczkiem lub łyżeczką ugnieść miąższ, by cytryna puściła sok.
Postawić na środku talerza podstawkę na jajka a na niej położyć cytrynę widocznym miąższem u góry.
Wcisnąć do miąższu kilka kropel barwnika spożywczego lub czerwonego tuszu.
Nasypać na ten miąższ najpierw jedną łyżeczkę sody oczyszczonej, potem jeszcze jedną.
Drewnianym patyczkiem zamieszać miąższ, tak by powstała w wyniku reakcji czerwona piana wypłynęła na zewnątrz. 

Co się stało? Przy pomocy patyczka wyciskany był sok z cytryny, co powodowało wzrost poziomu "wybuchu", tworząc piękny kolorowy efekt wybuchu wulkanu. Aby zwiększyć efekt "wybuchu" można dolać soku z cytryny, spowoduje to szybsze a co ważniejsze większe spienianie.

Podsumowanie

Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który przy zmieszaniu z sodą oczyszczoną poddaje się reakcji z wytworzeniem dwutlenku węgla i cytrynianu sodu, co powoduje, że ciecz nagazowuje się tworząc pęcherzyki a z nich pianę. Kwas cytrynowy bardzo często jest dodawany do napoi jako środek konserwujący i aromatyczny. 

 

Obejrzyjcie filmik Cytrynowe eksperymenty   z doświadczeniami i spróbujcie zrobić je w domu sami. Powodzenia!

Odsłony: 876