Spotkanie z pisarką Iwoną Banach

Utworzono: środa, 11 grudzień 2019

W środowe popołudnie spotkaliśmy się Iwoną Banach, pisarką, tłumaczką i mieszkanką Bolesławca, aby porozmawiać z nią o dwóch najnowszych książkach: Niedaleko pada trup od denata oraz Pewnej zimy nad morzem. Autorka z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadała o pracy nad tekstami i nie zawsze lekkiej współpracy z wydawnictwami, o grze słów, którą uwielbia, o miłości do Bolesławca i o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Przy okazji dowiedzieliśmy się o nowych książkach, nad którymi pisarka pracuje – zarówno autorskich, jak i tych tłumaczonych. Z niecierpliwością czekamy na ich publikację, aby móc włączyć je do naszych zbiorów i udostępnić czytelnikom biblioteki.

Iwona Banach jest laureatką konkursu na powieść w wydawnictwie Nasza Księgarnia (I miejsce). Ma na koncie 15 przetłumaczonych powieści i reportaży oraz 10 powieści własnych. Jest autorką popularnych powieści takich jak: Szczęśliwy pech, Lokator do wynajęcia, Klątwa utopców, Czarci krąg, czy Pocałunek fauna. Pisarka spotka się z czytelnikami, aby promować swoje dwie najnowsze książki Niedaleko pada trup od denata oraz Pewnej zimy nad morzem.

„Jestem tłumaczką, nauczycielką, mamą dorosłej niepełnosprawnej dziewczynki, pożeraczką książek, szydełkoholiczką i straszną bałaganiarą. Interesuje mnie dosłownie wszystko (no, może poza ekonomią i motoryzacją). Szczególnie kreatywna bywam w kuchni, choć rodzina twierdzi, że do moich obiadów zamiast solniczki należałoby dołączać gaśnicę (występujący w jednej z powieści pikantny sataraż nauczył mnie przyrządzać mój tata). Nie jestem aż tak roztargniona jak Regi, ale potrafiłabym schować masło do piekarnika, a kota do lodówki (gdyby nie to, że koty to zwierzęta przytomne i głośno protestują)” – mówi o sobie autorka.

Odsłony: 2345