Ada i jej cztery przygody - bezpłatne opowiadania dla dzieci

Utworzono: środa, 09 grudzień 2020

 

„Ada i jej cztery przygody" - bezpłatny ebook i audiobook dla dzieci

Nasza biblioteka rekomenduje opowiadania, które zostały udostępnione w ramach programu wspierającego czytelnictwo, który jest współfinansowany przez MKiDN, a partnerem w jego realizacji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego przesłaniem jest zainteresowanie sztuką i literaturą dzieci w wieku szkolnym. W tym celu Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia wydała w formie e-booka i audiobooka książkę "Ada i jej cztery przygody" autorstwa Jana Kerdena. 

Opowiadania są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila, gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań.Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

Tak o utworze Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat nagrody Nike: „Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wikonia.

Pobranie plików z książką "Ada i jej cztery przygody" Jana Kerdena - dostępnych na stronie Fundacji - jest bezpłatne dla wszystkich osób prywatnych. Mogą one korzystać z nich w zakresie dozwolonego użytku prywatnego. Obejmuje on zapisywanie, odtwarzanie, przenoszenie na inne nośniki przez daną osobę oraz jej bliskich (rodzinę, znajomych) w celach niezarobkowych. Zabronione jest masowe powielanie, udostępnianie publiczne i sprzedaż.

1. Ada i jej cztery przygody, Jan Kerden 2020, PDF: https://fundacjawilkonia.pl/.../Ada-i-jej-cztery-przygody....

2. Ada i jej cztery przygody, Jan Kerden 2020, epub: https://fundacjawilkonia.pl/.../Ada-i-jej-cztery-przygody....

3. Ada i jej cztery przygody, Jan Kerden 2020, mobi: https://fundacjawilkonia.pl/.../Ada-i-jej-cztery-przygody....

4. Ada i jej cztery przygody, mp3: https://fundacjawilkonia.pl/.../Ada-i-jej-cztery-przygody....

Źródło: Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia

 

ada plakat 2

 

Odsłony: 1187