Wrześniowe spotkanie klubu DKK

Utworzono: środa, 30 wrzesień 2020

We wrześniu klub DKK spotkał się w niecodziennej – wyjazdowej formule. Zaplanowaliśmy omawianie książki Karoliny Kuszyk pod tytułem „Poniemieckie”, okazało się, że akurat 24.09.2020  w Art Cafe Modjeska legnickiego teatru odbywa się spotkanie w Kawiarence Obywatelskiej pod hasłem „Poniemieckie. Ich czy już nasze?”. Co więcej, spotkanie to odbywało się zaledwie dzień po tym, jak Karolina Kuszyk odebrała za swoją reporterską książkę nagrodę i tytuł Legnickiej Książki Roku 2019. Autorka była jednym z gości spotkania, uczestniczyli w nim także: Robert Urbański – dramatopisarz, tłumacz i kierownik literacki legnickiego teatru oraz Krzysztof Wojtas – regionalista, badacz dolnośląskich tajemnic, przewodnik, specjalista od turystyki i PR. W tej sytuacji nasz klub nie mógł sobie odmówić wycieczki do, nie tak przecież odległej, Legnicy.

Mieliśmy okazję wysłuchać bardzo ciekawej dyskusji. Przywołana na wstępie głośna i budząca wiele kontrowersji sprawa planów wysadzenia na potrzeby amerykańskiego filmu zabytkowego mostu w Pilichowicach była punktem wyjścia do poruszenia tematu odpowiedzialności za spuściznę niemiecką na ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku. Oczywiście jest to niezwykle szerokie zagadnienie i powstaje wiele pytań, na które próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi. Czy zabytek na ziemiach odzyskanych ma taką samą wartość, jaką ma taki sam obiekt w Warszawie? Czym jest tożsamość Dolnoślązaków oraz czy odpowiednio zadbaliśmy o dziedzictwo ziem poniemieckich? Gdzie kończy się niemieckie, a zaczyna polskie?

W czasie na pytania od publiczności członkowie naszego klubu również zabrali głos, gdyż „poniemieckość” przedmiotów, budynków, zabytków, krajobrazu, tak wspaniale opisana w książce Karoliny Kuszyk, dotyka nas wszystkich mieszkających na tym terenie i właściwie    w każdym z nas pojawia się pytanie o tożsamość – czy czujemy się dziś Dolnoślązakami? Czy chcemy się rozstać, jak powiedział Robert Urbański, z czarno-białymi i wygodnymi wersjami historii? Czy podobnie jak Krzysztof Wojtas uważamy, że dziedzictwo nie ma narodowości i jest wspólne?

Uznaliśmy wrześniowe spotkanie naszego klubu za bardzo udane i rozwijające. Niektórzy wrócili do domu z autografem pani Karoliny Kuszyk we własnym egzemplarzu książki „Poniemieckie”, którą to pozycję wszystkim naszym krajanom gorąco polecamy.

120755170 2678707195723942 6734951578858299515 o

 legnica3

121091060 2681730742088254 3945357268766427030 o
Odsłony: 285