Laboratorium Korona Wiedzy - powietrze

Utworzono: piątek, 24 lipiec 2020

 Powietrze to mieszanina gazów i aerozoli tworząca atmosferę ziemską. Jest ono bezbarwne, bez smaku, słabo rozpuszczalne w wodzie. Skroplone powietrze jest bladoniebieskie. Główne składniki powietrza to azot, tlen, argon, dwutlenek węgla i para wodna.


My w naszym Laboratorium Korona Wiedzy sprawdzaliśmy właściwości powietrza. Użyliśmy do tego prostych przedmiotów i składników, a efekt był zaskakujący.

W pierwszym doświadczeniu próbowaliśmy zgnieść zakręconą pustą butelkę, co nam się niestety udało. Następnie dmuchaliśmy balon włożony do tej butelki, ale mimo dużego wysiłku nie daliśmy rady. Dopiero po zrobieniu w butelce otworu, mogliśmy balon nadmuchać. Doświadczenie to pokazało, że w pustej butelce znajduje się powietrze, dlatego utrudniało ono zgniecenie zamkniętej butelki oraz napompowanie balonika. Wraz z przekłuciem butelki, nadmuchiwany balon wypychał powietrze znajdujące się wewnątrz, dlatego łatwiej można go było napompować.

 Dużą frajdą było dmuchanie bańki w bańce przy pomocy słomki. Zrobiliśmy nawet mały konkurs, kto zrobi największą bańkę a kto najwięcej baniek w bańce. 

Wykorzystując powietrze robiliśmy też ozdobne balony na różne okazje. Najpierw dmuchaliśmy balon włożony w drugi balon, a następnie zewnętrzny balon, i tak powstał dwukolorowy balon.

 Inną urodzinową niespodzianką było robienie balonów z konfetti w środku. Na początek należało włożyć konfetti do balona, a potem go nadmuchać. Na koniec związać i porządnie natrzeć suchą szmatką z każdej strony. Naelektryzowane konfetti przykleiło się do wewnętrznych ścianek balonu, tworząc piękne wzory. 

Warsztaty były ciekawe i kreatywne.

Odsłony: 836