Utworzono: piątek, 28 luty 2020

 

Dzieciaki lubią ptaki

Pierwszy dzień ferii w naszej bibliotece był niezwykły, odwiedził nas Pan Wojtek z firmy EDUza specjalizujący się w edukacji przyrodniczej. Na początku rozróżnialiśmy gatunki zwierząt i skupiliśmy się na jednym z nich. Obiektem naszych obserwacji były ptaki. Zaczęliśmy od rozróżniania ich nazw, ręcznie tworzyliśmy gniazda z siana i szukaliśmy do nich jajek. Karmiliśmy pisklaki specjalnymi „dzióbkami”. Pan Wojtek opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących ptasich piór. Teraz już wiemy, że „uczesane” piórko nie przepuszcza wody, a „rozczochrane” tonie. Badaliśmy pióra pod mikroskopem i sprawdzaliśmy jak wysoko poleci ono do góry kiedy będziemy w nie dmuchać. Kiedy nasze zmysły zostały pobudzone przeszliśmy do Centrum Wiedzy i zwiedziliśmy niesamowitą wystawę Potęga zmysłów. Nauka przez zabawę to jest to, co uwielbiamy najbardziej.

Pokoloruj mi świat

Cały nasz świat udekorowany jest pięknymi kolorami. Podczas zajęć wykorzystaliśmy kilka z nich, aby stworzyć coś wyjątkowego. Podzieliliśmy się na cztery grupy: czerwonych, żółtych, zielonych i fioletowych. Każda grupa stworzyła królestwo. Musieliśmy się mocno nagłówkować, aby wymyślić własny, kolorowy hymn oraz spersonizowane, kolorowe stroje. Wykorzystaliśmy różne materiały np. bibułę, kolorowe kartki, nożyczki, zszywacze i przeróżne pomysły z naszych głów, pokazaliśmy, że mamy najlepszy sposób na nudę!

Podróż do Ameryki - Tajniki Ameryki

W naszym mieście stacjonuje armia amerykańska, to właśnie jej przedstawiciel z jednostki Alpha Company 40th Expeditionary Signal Battalion, Pan Krzysztof Ptasiński odwiedził nas podczas środowych zajęć. Opowiedział nam o zwyczajach w Ameryce, o wojsku amerykańskim, broni, uzbrojeniu i wielu innych ciekawostkach. Odpowiedział także na każde nurtujące nas pytania. Po wizycie gościa zabraliśmy się za robienie pięknych walentynkowych kartek dla naszych bliskich.

Filmowy piątek

W piątek obejrzeliśmy fragment filmu Sekretne życie zwierzaków domowych cz. 2. Wiele z nas na pewno sięgnie po ten film, żeby obejrzeć go w całości. Nie zabrakło również akcentu plastycznego. Własnoręcznie wykonaliśmy piórniki metodą decoupage.

Podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu z Sebastianem Zielonką.

Podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu z Sebastianem Zielonką. We wtorek na dzięki Panu Sebastianowi Zielonce wybraliśmy się w podróż do Azji. Na warsztatach dowiedzieliśmy wiele na temat Kazahstanu i Uzebkistanu. Zachwycaliśmy się niezwykłymi zdjęciami z podróży, które przedstawiały codzienne życie ich mieszkańców. Zapoznaliśmy się z architekturą, obyczajami i warunkami jakie tam panują. Przymierzyliśmy czapki z tych krajów i prawdziwe kapcie z wielbłądziej wełny. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się symbolom na banknocie jednego z tych krajów. Na zakończenie stworzyliśmy ramki, aby umieścić w nich zdjęcia z naszych podróży.

 Na ryby i Mały laborant czyli zajęcia z EDUzą

W środę wcieliliśmy się w rolę małych laborantów. Zaczęliśmy od odgadywania smaków. Wyróżniliśmy 4 smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki. Dowiedzieliśmy się, że smak gorzki przewodzą przeważnie brodawki okolone (tył języka), słodki kubki smakowe końca języka, natomiast receptory odpowiedzialne za rozróżnianie smaku słonego i kwaśnego znajdują się głównie na brzegach języka. Później badaliśmy sok z „gumijagód”. Używaliśmy pipetek, łyżeczek, menzurek, kilku rodzajów proszków i cieczy, które łączyliśmy razem. Po dodaniu magicznego soku do soku z cytryny roztwór zmienił kolor na czerwony. Także na czerwono zabarwił się wywar w tej menzurce, do której został dolany ocet. Z kolei, kiedy do cieczy dodaliśmy proszek do prania, roztwór zmienił kolor na zielony. Dlaczego nasz sok z „gumijagód” przybierał tak różne barwy pozostanie naszą słodką tajemnicą. Zajęcia z EDUzą są pełne ciekawych wiadomości, które bazują na zabawie. Na pewno zapamiętamy je na długo.

Podróż do Japonii

Japonia to kraj wysp leżący na wschodnim wybrzeżu Azji. Rozciąga się na długość ponad 3 tysięcy km. Niemal cały obszar lądowy zajmują cztery główne wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku oraz Kiusiu. Słuchaliśmy ciekawostek o ich kulturze, tradycji i klimacie. Nie wiedzieliśmy, że w Japonii są specjalnie szkolone osoby do upychania pasażerów w pociągach i że co roku nawiedza ją ok. 1500 trzęsień ziemi. Po dawce informacji próbowaliśmy swoich sił w grze Kandama, która cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci z tego kraju. To małe drewniane urządzenie służy do ćwiczenia zręczności i radzenia sobie z grawitacją. Na zakończenie metodą origami stworzyliśmy pawia z pięknym wachlarzem. Przysporzyło nam to wiele trudów, ale efekt był przepiękny.

 Filmowy piątek

W ostatni dzień ferii obejrzeliśmy krótki fragment filmu, a później tworzyliśmy papierowe parasole. Za oknem pada deszcz, a kolorowe dekoracje, na pewno upiększą pokój każdego z nas. Już nie możemy się doczekać kolejnych ferii w bibliotece.

 

 

Odsłony: 6171

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 230 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły