Czarodziejskie kapelusze

Utworzono: poniedziałek, 14 luty 2011

Biblioteka to czarodziejska kraina baśni, bajek i legend.

To te właśnie książki stanowić będą kanwę ciekawych zajęć i zabaw w czasie dwóch tygodni „Zaczarowanych ferii w Bibliotece”.

W pierwszym dniu zrobiliśmy najważniejszą część garderoby wróżki i czarodzieja, czyli kapelusz.

Jeśli chcecie sami wykonać taki kapelusz - oto przepis:

• Zrób stożek z kolorowego papieru. Możesz zrobić stożek z połowy koła lub z ćwiartki koła.
  • Kapelusz czarodzieja może mieć rondo. Jeśli chcesz zrobić rondo wykonaj małe nacięcia dookoła podstawy stożka (nacięcia o długości około 1cm). Powstałe paseczki wygnij na zewnątrz stożka.
  • Zmierz wewnętrzną średnicę stożka.
  • Na papierze tego samego koloru co stożek narysuj - na środku kartki - linię o długości średnicy stożka. Wyznacz środek linii.
  • Za pomocą cyrkla narysuj okrąg o promieniu długości połowy średnicy.
  • Następnie narysuj jeszcze większy okrąg. Im większa odległość pomiędzy okręgami, tym rondo kapelusza będzie szersze.
  • Wytnij większe koło oraz środek mniejszego okręgu. W ten sposób uzyskasz rondo potrzebne do kapelusza czarownicy.
  • Sprawdź czy rondo pasuje do twojego stożka. Rondo powinno idealnie pasować i płasko przylegać do dolnych nacięć stożka. Jeśli istnieje taka potrzeba możesz poszerzyć otwór ronda.
  • Nałóż klej dookoła wewnętrznej strony ronda.
  • Naklej rondo na stożek. Dociśnij, aby dokładnie skleić obydwie części kapelusza.
  • Udekoruj kapelusz wyciętymi z kolorowego papieru gwiazdami, księżycami … i gotowe !