DKK - Klub Miłośników Poezji - Zbigniew Herbert

Utworzono: środa, 22 maj 2013

Poezja Zbigniewa Herberta jest wzniosła i poważna, wiele w niej drastycznych określeń i "mocnych" słów określających wszelkie systemy, poniżające ludzką godność.

Wszystko to związane jest z postawą życiową poety, którą cechuje ogromny patriotyzm i niezłomność zasad.

Herbert to poeta filozof, miłośnik kultury starożytnej. Był m.in. twórcą Pana Cogito – "człowieka myślącego". W jego usta wkładał opinie i spostrzeżenia na temat otaczającego świata i codziennych spraw. Komentarze te są niezwykle wyraziste, opisują ułomność ludzkiej natury, postawy współczesnego człowieka i jego wybory, w kontekście czasów starożytnych.

Nie wszystkim Herbert jest dobrze znany, choć niewątpliwie jego wkład w naszą kulturę jest ogromny. Dlatego też z wielką przyjemnością wysłuchałyśmy wybranych utworów poety oraz zapoznałyśmy się z jego życiorysem. I choć nie są to utwory optymistyczne, a wręcz przeciwnie, często budzą przykre emocje, to jednak warto je znać bo to poezja najwyższych lotów, a Herberta można uznać za jednego z wieszczy narodowych.