Ewa Chotomska – spotkanie autorskie – Galeria „Format”

Utworzono: piątek, 05 czerwiec 2009

EWA CHOTOMSKA - reżyserka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek dla dzieci (takich hitów, jak: „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”) i programów edukacyjnych TVP („Budzik”).

Założycielka zespołu dziecięcego „Fasolki”. Popularna Ciotka Klotka z legendarnego „Tik – Taka”.

Opublikowała: „Kuchenny alfabet”, „PIOSENNIK CIOTKI KLOTKI. Każdy ma jakiegoś bzika i innych piosenek Fasolek cały worek”, „Pamiętnik Felka Parerasa”.

Spotkanie było śpiewające!

Zabawa przednia, a przy okazji mogliśmy zdobyć sporo wiadomości w interesującej formie. Pani Ewa to potrafi, prawda? Od wielu lat pracuje przecież z dziećmi i od razu widać jak bardzo to lubi.

Dowiedzieliśmy się wiele o programach telewizyjnych, jakie od 30 lat tworzy słynna Ciotka Klotka i o zespole "Fasolki", który w ubiegłym roku obchodził już jubileusz 25-lecia.

Rozmawialiśmy na różne tematy: o tym, co to jest bajka, jak powstaje film animowany, na czym polega tzw. blue box, co zawiera scenariusz.

Wymyślaliśmy rymy – zachęceni wierszykiem: "Proszę Państwa oto Miś. Miś jest bardzo grzeczny dziś. Chętnie Państwu łapkę poda. Nie chce podać? A to szkoda."

Były też zagadki – np. "biała, mieszka w tubie, zęby czyścić nią lubię".

Poznaliśmy przyjaciela Pani Ewy – Felka Parerasa – to szczęśliwy pies – bo Felek, a nazywa się Pareras – bo jest potomkiem paru ras.

A jaka powinna być piosenka dla dzieci? – oczywiście nie długa, nie krótka, w sam raz, z melodyjnym "wpadającym w ucho" refrenem i zajmującą treścią. Takich piosenek Pani Ewa napisała ponad pięćset! Śpiewaliśmy i bawiliśmy się przy dźwiękach m.in.: "Hau, hau, hau, miau, miau!", "Domowej piosenki", "Myj zęby", "Mydło lubi zabawę", "Moja fantazja"- ta ostatnia, którą się pożegnaliśmy, uzyskała tytuł piosenki wszech czasów – "Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić się, aby bawić się na całego".

Pięknie dziękujemy, Pani Ewo, za świetną zabawę!

Odsłony: 2099