Kulturowa podróż do Japonii zakończona!

Utworzono: piątek, 26 kwiecień 2024 Drukuj E-mail

19 kwietnia zakończyliśmy cykl czterech warsztatów dla młodzieży dotyczących kultury japońskiej.

Pierwsze spotkanie poświęcone było ogólnym wiadomościom na temat Japonii – z czego słynie, z czym się kojarzy, jakie panują tam zwyczaje. Zwieńczone zostało pomysłowymi kolażami o tematyce japońskiej, które wykonali uczestnicy.

Drugie natomiast dotyczyło tego, co w bibliotece lubimy najbardziej, czyli literatury. Rozmawialiśmy m. in. o tym, jaka jest literatura japońska, co to haiku, na czym polega teatrzyk kamishibai, a także skąd się wzięły mangi i które z nich cieszą się największą popularnością wśród młodzieży. Uczestnicy spróbowali swoich sił w kaligrafii oraz w tworzeniu haiku.

Nie mogło zabraknąć też szeroko pojętej sztuki – tradycyjnej architektury, malarstwa, kimon, laleczek kokeshi oraz filmów i seriali. Sporo czasu poświęciliśmy orgiami, czyli japońskiej sztuce składania papieru. W efekcie powstały papierowe żurawie, kwiaty i żabki.

Kończące warsztaty dla wielu były najprzyjemniejsze, gdyż skupione wokół japońskich smaków. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega herbaciana ceremonia, jakie nietypowe potrawy i przekąski można dostać w Japonii oraz z jakich dań ten kraj słynie. Spotkanie umiliły japońskie słodycze oraz zielona herbata sencha.

Dziękujemy uczestnikom za udział w warsztatach i zachęcamy do dalszego eksplorowania japońskiej kultury!

Warsztaty były  częścią praktyczną pracy dyplomowej na kierunku Animator Czytelnictwa, realizowanej w Policealnym Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu.