Katarzyna Pranić i „Ela-Sanela” – spotkanie autorskie – Galeria „Format”

Utworzono: środa, 13 kwiecień 2011

Katarzyna Pranić ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Związana jest z Sarajewem, gdzie mieszkała do 1992 roku. Kocha wieś, naturę i twórczą pracę z dziećmi. Od lat prowadzi warsztaty literackie i teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu.

Jej debiutancka powieść Ela-Sanela zdobyła drugą nagrodę w prestiżowym Konkursie im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Na spotkaniu:

Pani Katarzyna Pranić jest mam bliska nie tylko z racji miejsca zamieszkania – jest naszą krajanką - ale przede wszystkim dzięki pięknej wzruszającej opowieści, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Jest to prawdziwa szkoła uczuć - znajdziemy w niej radość, śmiech, ale też i smutek, zadumę.

Autorka opowiadała nam, że napisała „Elę – Sanelę” na konkurs im. Astrid Lindgren, której twórczością była zafascynowana w dzieciństwie.

Tytułowa Ela to Sanela Hasani – obecnie dwunastoletnia dziewczynka pochodząca z Bośni, która w wyniku wojny trafiła do obozu uchodźców, a stamtąd do Polski, gdzie została adoptowana. Dziewczynka nie wie nic o swoich krewnych. Kiedy niespodziewanie udaje się nawiązać z jednym z nich kontakt, Ela zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie.

Pisząc tę książkę pani Katarzyna myślała o swoich młodych czytelnikach, chciała „dotknąć” prawdziwych problemów, ale też wprowadzić odrobinę tak ulubionej przez dzieci tajemniczości i magii. Na pewno chcielibyśmy poznać dalsze losy Eli – Saneli.