cunningham

Po wakacyjnej przerwie znowu spotkaliśmy się, by wrócić do rozmów o książkach. Tym razem ciekawą dyskusję wywołała lektura najnowszej powieści Michaela Cunninghama – Królowa Śniegu. Dla wielbicieli książek tego autora, była to prawdziwa uczta intelektualna. Parę osób nie poddało się urokowi powieści, ale wszyscy, nawet Ci, których lektura nie do końca zachwyciła, wzięli udział w dyskusji.

Z pozoru szare i jednostajne życie bohaterów książki stało się punktem wyjścia dla rozważań o naszym życiu, o poszukiwaniu miłości i wiary. Michael Cunnigham jest wnikliwym pisarzem - obserwatorem, potrafi dokonać psychologicznej analizy i zagłębić się w najskrytsze zakamarki umysłu, udowadnia nam jak złożoną jednostką jest człowiek i motywy jego postępowania, których nie można poddać jednoznacznej ocenie. Tym co wydaje się być dla autora najważniejsze są relacje międzyludzkie, akceptacja i umiejętność wchodzenia w różne, także niekonwencjonalne związki.

To wielopłaszczyznowa, głęboka i refleksyjna powieść, do której można powracać, by za każdym razem odkryć coś nowego, by zrozumieć więcej, bo jak mówiła baśniowa Królowa Śniegu: „rozum to najlepsze, co istnieje na tym świecie".