JAKUB MAŁECKI : DYGOT – DKK

Utworzono: sobota, 23 styczeń 2016

Czasami jeden wybór, zła decyzja zostawia swój ślad i skazuje kolejne pokolenia na egzystencję naznaczoną piętnem i wiarą, że klątwa rzucona w gniewie nigdy nas nie uwolni od złej mocy.

Jakub Małecki w swojej nowej powieści DYGOT przedstawia trudne koleje losu swoich bohaterów i ich mikroświat zawężający do niewielkiej wsi i małego miasteczka w centrum Polski. Świat poza jego granicami istnieje, ale dla mieszkańców jest obcy, choć wielkie wydarzenia dziejowe docierają choćby przez audycje radiowe a później telewizyjne. Jest to powieść o zabobonach sprzed lat, o rodzinnych dramatach i tajemnicach oraz o tym, kim dla małej, zamkniętej społeczności jest „ obcy".

Wrodzona odmienność jednego z bohaterów - Wiktora, który rodzi się albinosem przysparza mu w życiu wiele bólu i cierpienia. Wiktor jest pokutą rodziny Łabendowiczów, żyjącym wyrzutem sumienia i choć otoczony miłością i akceptacją najbliższych od chwili urodzin skazany jest na zagładę. Ze świadomością bycia „innym" musi dostosowywać się do wrogiego otoczenia – stąd jego życie jest nieustannym „dygotem" ciała i duszy.
Naturalną więc rzeczą było przypomnienie w czasie rozmowy książek, w której odmienność jest ważnym wątkiem czy motywem. W powieści Marqueza „Sto lat samotności" opisane jest życie przeklętego dziecka ze świńskim ogonkiem a Doris Lessing w „Piątym dziecku" opowiada historię narodzin dziwnego syna.

Jakub Małecki doprawił swoją powieść szczyptą magii, ale realizm magiczny wybrzmiewa groteską. Powieść jest karykaturalnym wyolbrzymieniem ciemnoty i ignorancją wiejskiej ludności, dla której pogańskie wierzenia i cygańskie wróżby są tak samo realne, jak zmieniające się pory roku. „Inny" lub „Obcy" w ich otoczeniu jest idealnym kozłem ofiarnym, by wyjaśnić nieszczęścia i kataklizmy.

Autor posługując się potoczną mową mieszkańców prowincji i ich prostym rozumieniem świata oraz wprowadzając elementy tajemnicy i ezoteryki ( siła klątwy i cygańskiej przepowiedni) umożliwia czytelnikowi dotknąć „czegoś" co jest ponad życiem, „czegoś" co istnieje poza rzeczywistością.

To bardzo dobra powieść – polecamy!

Odsłony: 7324

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 82 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły