il

To niepozorne kolorowe pudełeczko, które dziś wystąpiło w roli głównej to kalejdoskop zwany japońskim, różni się on od powszechnie nam znanego - okrągłego.

Taki okrągły kalejdoskop to przyrząd, czy raczej zabawka, w kształcie rurki z umieszczonymi wewnątrz płaskimi zwierciadłami, których zwielokrotnione odbicia tworzą symetryczne, barwne wzorki ze znajdujących się między nimi szkiełek lub kamyków.

W odróżnieniu od tradycyjnego kalejdoskopu w naszym sześciennym pudełeczku powstaje niezmienny obraz, będący wynikiem wielokrotnych odbić obrazów znajdujących się na ściankach. Nasz przyrząd składa się z 6 kartoników z naklejoną na nich folą lustrzaną.

Na trzech z nich zostały wycięte małe wzorki, które zakleiliśmy kolorową, przeźroczystą folią i połączyliśmy taśmą samoprzylepną z pozostałymi kartonikami z odciętymi rogami – tak powstał otwór, którym można zajrzeć do środka. Po sklejeniu wszystkich elementów powstało sześcienne magiczne pudełeczko. Pozostało nam tylko ozdobić je z zewnątrz i oczywiście zaglądnąć do środka. W czasie ferii w bibliotece nie zapominamy oczywiście o książkach. Po skończeniu prac plastycznych siadamy wspólnie w pokoju dla dzieci czytamy na głos ciekaw opowieści.