Ferie Filia

W tym roku w Filii nr 1 podczas ferii zimowych odbyły się zajęcia a tematyce morskiej.

16.01
Osiem macek, jedna głowa Ty się lepiej przed nią schowaj ...

Ośmiornice są dziwnymi stworzeniami, ale przekonaliśmy się dzisiaj, że w morskich głębinach żyje mnóstwo równie dziwnych i przerażających stworzeń. Groźne ryby, kraby, a nawet ssaki.
My wykonaliśmy nasze ośmiornice z kawałków tkanin oraz innych materiałów. Zadanie nie było łatwe, dla niektórych największym wyzwaniem było plecenie warkoczy, a trzeba było upleść ich aż osiem, bo macki ośmiornicy powstały z warkoczy. Okazało się że ośmiornice wcale nie muszą być groźne, nasze wyglądają całkiem sympatycznie.

17.01
Światłem rozprasza nocy czerń, sprowadza statki bezpiecznie na brzeg ...
Dzisiaj rozmawialiśmy o latarniach morskich. Dowiedzieliśmy się czym są i do czego służą. Poznaliśmy również ich historię, która sięga czasów starożytnych.
Wykonaliśmy także własne latarnie morskie z opakowań po jogurtach oraz z papierowych rolek. Każdy z nas wykonał inną latarnię i to jest naturalne, ponieważ już wiemy, że prawdziwe latarnie morskie różnią się od siebie, wielkością, wyglądem, a nawet posiadają własne kody znaków świetlnych.

18.01
Maszty, żagle, czarna bandera, kiedy go widzisz na strach ci się zbiera ...
Po morzach pływają różne statki żaglowce, tankowce, kontenerowce. My skupiliśmy się bardziej na tych statkach, które znamy z opowieści o piratach, np. „Czarna perła" postrach mórz i oceanów. Piraci i ich słynne starki są dość częstym tematem różnych bajek , legend i opowieści.
Nasze statki pirackie powstały z wytłaczanek do jajek. Wykorzystaliśmy do ich wykonania ciemne farby i czarny papier, ponieważ okręty piratów muszą budzić grozę. Na maszt zatknęliśmy czarną banderę.

19.01
Szukanie skarbów ciekawa sprawa, piratem zostać super zabawa ...
Piraci zawsze rabowali i kradli, przede wszystkim byli postrachem dla bogatych statków kupieckich. Zrabowane kosztowności gromadzili i ukrywali, krążą legendy o imponujących skarbach ukrytych gdzieś na dalekich wyspach.
Skarby zazwyczaj są dobrze ukryte, prowadzą do nich trudne drogi, pełne przeszkód. My dziś aby dotrzeć do skarbu musieliśmy się wykazać wieloma umiejętnościami. Zadania umysłowe i zręcznościowe nie były jednak dla nas straszne. Po wielu przygodach dotarliśmy wreszcie do miejsca ukrycia skarbu i to co tam znaleźliśmy sprawiło nam wielką przyjemność. Skrzynia ze złotymi dukatami każdego by ucieszyła, tym bardziej, że pod złotym papierkiem ukryła się czekolada!!! Mniam, mniam...