Anna Onichimowska – spotkanie autorskie – Galeria „Format”

Utworzono: wtorek, 20 listopad 2007 Drukuj E-mail

ANNA ONICHIMOWSKA

Anna Onichimowska jest autorką ponad trzydziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Jej utwory były tłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, włoski, szwedzki, a nawet chiński i koreański.

Urodziła się i mieszka w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterską pt. "Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka" otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu.

Uwielbia podróże. Kilka lat spędziła za granicą – w Finlandii, Szwecji, Grecji, Belgii, we Włoszech.

Utrzymuje się z pisania. Wyróżniana licznymi prestiżowymi nagrodami krajowymi i zagranicznymi. Od 1995 roku jest w Zarządzie Polskiej Sekcji IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych). W latach 1995-2003 pełniła zaszczytną funkcję prezesa tego Stowarzyszenia.

Ostatnio opublikowane wybrane tytuły:

Strona domowa Autorki: annaonichimowska.glt.pl

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 z klasy czwartej i piątej. Młodzież przygotowała się do tego wydarzenia bardzo rzetelnie. Z ponad 50-osobowej grupy aż dwadzieścioro napisało recenzje, bądź też namalowało ilustracje do wybranych lektur. Wszystkie prace zostały zeskanowane i przekazane Pisarce. Miłe niespodzianki sprawili Pani Annie Onichimowskiej również Kamila Miżdal i Bartek Kula. Kamila wykonała portret, a Bartek napisał wzruszający list. Grono fanów, ku uciesze Autorki, powiększyło się więc znacznie o członków z Bolesławca.

Po krótkim wstępie – wysłuchaniu pierwszego rozdziału bardzo popularnej książki „Daleki rejs” - nawiązała się bezpośrednia, sympatyczna rozmowa. Pisarka ustaliła jej zasady i jednocześnie zachęciła skutecznie „młodych ciekawskich” do zadawania pytań. Dzięki temu dowiedzieliśmy się: co to jest scenariusz, skąd się biorą pomysły fabuły opowieści i czy tytuł lepiej wymyśla się na początku, czy też na zakończenie książki. Wiemy też, że wkrótce będziemy mogli poznać dalsze losy bohaterów „Dalekiego rejsu”, co spełni życzenie czytelników nadsyłających worki listów z prośbami o ciąg dalszy. Nie będzie natomiast kontynuacji „Ducha starej kamienicy oraz „Maćka i łowcy duchów”, ale jest już za to zamysł ciekawych przygód niezwykłych smoków. Pytań było bez liku ..., a na zakończenie zachęta do dzielenia się swoimi problemami i pisania listów – z zapewnieniem, że nie pozostaną bez odpowiedzi.

Pięknie dziękujemy Pani Anno, że zechciała nas Pani odwiedzić !

Odsłony: 6131

Popularne artykuły