Zadie Smith: O pięknie – Galeria „Format”

Utworzono: czwartek, 25 wrzesień 2008 Drukuj E-mail

Zadie Smith posiada dar opowiadania ciekawych historii.

Są one doskonałym tłem do przekazania problemów z jakimi borykają się ludzie żyjący w społeczeństwach wielokulturowych. Spostrzegawczość i poczucie humoru, kompozycja i język to największe zalety jej pisarstwa. Sprawiają, że fabuła jest barwna, spójna, nasycona emocjami.

Kolejny po "Białych zębach" tytuł "O pięknie", określany bywa również "transatlantycką sagą komiczną". Książka opowiada przede wszystkim o pięknie, które odnajdujemy nie tylko w sztuce.

Dwie skrajnie różne rodziny: Belseyów i Kippsów - profesorowie sztuki rywalizujący ze sobą na polu naukowym. Zagubieni i poszukujący własnej drogi najmłodsi członkowie obu rodzin. Miłość i zdrada. A ponad tym wszystkim przyjaźń dwóch kobiet, żon profesorów. Swoją mądrością i wielkodusznością wykraczają poza istniejący spór.

Piękno ma różne oblicza. Każdy widzi je na swój sposób. Piękno tkwi w tak zaskakująco prostych i tradycyjnych wartościach jak: wierność, przyjaźń, uczciwość. Trzeba tylko umieć je dostrzec.

"By nazwać światło, nie trzeba języka. Wystarczy oczu przed nim nie zasłaniać." ( z piosenki M.Grechuty: "Niebieski Młyn", słowa:T. Śliwiak)

Odsłony: 4792