Spotkanie autorskie z Sebastianem Zielonką

Utworzono: środa, 29 styczeń 2020

     Na ostatnim spotkaniu Klubu Głuchego Czytelnika gościliśmy lokalnego historyka i regionalistę Sebastiana Zielonkę, autora książek o regionie: Kruszyn – miejsce niezwykłe, Żeliszów wierny swoim korzeniom. Jego teksty dotyczące historii Bolesławca i jego okolic ukazywały się również na łamach gazety i portalu istotne.pl.

    Autor opowiedział nam o swoich książkach – tych napisanych i tych nad którymi obecnie pracuje. Nowa książka nad którą pracuje czyli „Azja Środkowa – Kraina Kontrastów” będzie prezentowała życie rodowitych mieszkańców oraz Polaków, którzy tam mieszkają. Będzie nastawiona bardziej na pokazanie życia codziennego, kultury itp. Mieszkańców i Polaków tam pozostałych. Pan Sebastian opowiadał też o Kazachstanie – zaprezentował miejsca związane z Polakami, opowiedział o małych miejscowościach (Oziornoje, Kokszetau, Jasna Polana i Kelerowka) oraz dużych aglomeracjach (Nur-Sułtan i Ałamty). Przedstawił krótką historię Polaków w Kazachstanie. Polacy są w Kazachstanie są od 1936 roku, kiedy to w wyniku deportacji dokonanych przez Stalina zostali przesiedleni oraz nieliczna grupa zesłańców pozostała z okresu II wojny światowej,  nie udało się im wrócić do Polski. Życie Polaków w Kazachstanie było niezwykle ciężkie ponieważ Polacy mieli kategorię więźniów politycznych. Sama podróż do Kazachstanu powodowała niezwykle skrajne wyczerpanie, a warunki na miejscu były tragiczne, często ludzie mieszkali w wykopanych ziemiankach. Dziś w Kazachstanie jest spora grupa Polaków, którzy żyją w trudnych warunkach i chcą wrócić do kraju przodków.
    Po Kazachstanie przyszła pora na opowieść o Uzbekistanie. Autor opowiadał o Taszkiencie, Samarykandzie, Bucharze i Chiwie. Skupił się również na zwyczajach i  pokazał charakterystyczną architekturę. Mówił o Polakach, którzy pozostali tam po armii generała Andersa z okresu II wojny światowej jak i wyniku przemieszczeń ludności w latach 50 i 60 tych. Pokazał cmentarze żołnierzy i rodzin uczestników armii generała Andersa (w Taszkiencie i stacji Navoi - Karmana). 

     Na koniec spotkania osoby niesłyszące dostały od autora książkowe upominki.


 

Odsłony: 4061