"Mowa węży" w Dyskusyjnym Klubie Książki

Utworzono: wtorek, 16 sierpień 2022 Drukuj E-mail

4 sierpnia Dyskusyjny Klub Książki pokusił się o omówienie książki dość niezwykłej.

Nie wszystkie Klubowiczki dały się wciągnąć klimatowi tej prozy, ale większość z nas powieść ta zachwyciła (niektóre po spotkaniu dadzą jej jeszcze szansę...).

Mowa o nominowanej do nagrody Angelus w 2021 roku książce „Człowiek, który znał mowę węży” Andrusa Kivirähka. To pierwszy estoński autor, którego poznałyśmy. W dodatku powieść ta sytuuje się gdzieś na pograniczu gatunków – fantasy, legenda, baśń, realizm magiczny, dystopia...

Jednak bardzo dobrze nam się czytało tę opowieść o odchodzeniu starego świata. Świat ten niby usytuowany jest w czasie i przestrzeni – mamy wiek XIII, okres podbojów ziem estońskich przez zakon krzyżacki. Mamy las i ludzi od zawsze go zamieszkujących, wierzących w Północnego Gada, żyjących w harmonii z naturą, respektujących jej prawa i znających mowę węży, która jest symbolem największej mądrości. Zmiana nadchodzi – leśni ludzie przenoszą się do wsi i zmieniają swoje zwyczaje, mowa węży zostaje zapomniana, odchodzi stary porządek, a nowy wcale nie wydaje się być lepszy. Ogromny wpływ na budowanie tożsamości ma religia i ten aspekt bardzo silnie jest w powieści podkreślony. Czytelniczki dzieliły się znalezionymi cytatami dotyczącymi właśnie religii –dla wielu z nas wszystkie te stwierdzenia wydały się nadal zaskakująco aktualne.

Powieść jest nasycona wieloma alegoriami i metaforami, które z łatwością możemy odnieść do naszych czasów, jak i do naszej kultury.  Autor sugestywnie, szczegółowo, czasami bardzo  naturalistycznie odmalowuje powieściowe uniwersum – zmienia nastroje i klimat. Książka momentami może nas szokować, obrzydzać, ale też rozśmieszać i wzruszać.

Naprawdę warto zapoznać się z mało znaną u nas twórczością jednego z najpopularniejszych pisarzy z Estonii.

A o wszach hodowanych przez małpoludy, w tym o tej wielkości kozy i zachowującej się jak pies, można opowiadać nawet dzieciom.

      zdj2      zdj3 

     zdj4       zdj tyt

Odsłony: 824

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły