(Nie)Idealny świat „Kosiarzy” Neala Shustermana

Utworzono: wtorek, 23 styczeń 2024 Drukuj E-mail

 

Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży z przytupem wszedł w nowy rok! Spotkaliśmy się 19 stycznia, by porozmawiać o „Kosiarzach” Neala Shustermana.

Jest to pierwszy tom dystopijnej serii, opowiadającej o pozornie idealnym świecie bez głodu, chorób i naturalnej śmierci. Zamiast niej istnieją zbiory, za które odpowiadają wyselekcjonowani i wyszkoleni kosiarze. Citra i Rowan – dwójka głównych bohaterów – nigdy nie chcieli być odpowiedzialni za zakończenie czyjegoś życia. Jednak zbieg okoliczności splata ich losy z jednym z kosiarzy. Rozpoczynają szkolenie i wiedzą, że ich życie już nigdy nie będzie takie jak wcześniej.

Ileż tematów do dyskusji dostarczyła ta powieść! Zastanowiliśmy się nad działaniem opisanego świata i jakie pobudki kierowały ludźmi, którzy dążąc do pozornej nieśmiertelności doprowadzili do powstania Thunderheada – wszechwiedzącej sztucznej inteligencji – oraz limitujących liczbę populacji kosiarzy. Porównaliśmy życie po epoce śmiertelności z realiami naszej rzeczywistości. Nie zabrakło również dylematów moralnych. Czy ludzie mają prawo wybierać, czyje życie zostanie zakończone? Która metoda zbiorów jest najlepsza i w ogóle czy można tu mówić o dobrym sposobie? Porozmawialiśmy też o głównych bohaterach, ich motywach i przekonaniach, jakimi się kierują, oraz o relacjach między nimi. I choć nie obyło się bez drobnych uwag i zastrzeżeń, książka przypadła klubowiczom do gustu i zachęciła do poznania dalszych losów młodych kosiarzy.

Ponieważ dla niektórych uczestników było to pierwsze spotkanie, nie mogło zabraknąć rozmowy o naszych upodobaniach i nawykach czytelniczych, ulubionych książkach i planach na ten rok.

Tematem kolejnego spotkania (23 lutego o godz. 16.00) będzie „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana.

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 323

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 229 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły