Co to była za noc! Noc Bibliotek!

Utworzono: środa, 11 październik 2023 Drukuj E-mail

 Za nami absolutnie aBsurdalna (i różowa, bo B jak Biblioteka i B jak Barbie) Noc w Bibliotece.

7 października wzięliśmy udział w IX edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – tym razem pod hasłem „Absurd nie czytać”.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Celem jest skierowanie wspólnie światła na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.

I tak właśnie u nas było. Działo się, działo… Licznie przybyli duzi i mali uczestnicy mogli skorzystać z najróżniejszych atrakcji.

Nasze zaproszenie przyjęli lokalni, bolesławieccy twórcy, którzy zechcieli pokazać się i podzielić swoimi talentami z szerszą publicznością.

Na „scenie” w Majsterni pierwszy zaprezentował się Zespół Karate IKEN Bolesławiec ze SP nr 5 trenowany przez Roberta Bielińskiego. Chór Miejski Cantate Deo dyrygowany przez Celestynę Koszak wyśpiewał fantastyczny repertuar około-rozrywkowy, a szkolny zespół śpiewaczy Akolada ze  SP nr 5 prowadzony przez Agatę Pińczuk-Burdzy, wpisał się w biblioteczną atmosferę piosenką z tekstem wiersza Wisławy Szymborskiej. Patrycja Loraj i Anna Kopeć z zespołu TAKT z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu prowadzonego przez Annę Leśniewską tańczyły bardzo nowocześnie a Idalia, Ewa i Katarzyna z Zespołu Tańca Orientalnego Mirage nie tylko rozgrzały krew w żyłach, ale i porwały do tańca publiczność.

Miłośnicy komedii kryminalnych mogli porozmawiać z popularną, ale naszą, miejscową, bolesławiecką autorką Iwoną Banach. Wrażliwcy bardziej liryczni mieli szansę posłuchać poezji Michała Puka, Piotra Markiewicza i Wojciecha Polita. Blogowanie przybliżała Zuzanna Mróz ze swoim książkowym, recenzenckim blogiem „Przewlekły pedagog”. Był też kącik jubileuszowy, gdzie inspirując się twórczością niepoważną naszej noblistki Wisławy Szymborskiej, można było tworzyć unikatowe kolaże.

Sztuki plastyczne reprezentował Hubert Dul, prezentując nie tylko rysunki, ale też rożnego rodzaju rękodzieło. Hania Kłonicka poprowadziła mini warsztaty z pisania na maszynie.

W Centrum Wiedzy królowała nowoczesność – eksperymenty z falami dźwiękowymi, wirtualna rzeczywistość przez okulary VR oraz roboty! W zabawę z tymi ostatnimi (a konkretnie w robotyczną grę w szachy) wciągali też bolesławieccy mistrzowie robotyki team Franciszek Nowak i Jakub Walkowiak oraz ich trener Paweł Niemiec (TwójRobot.pl).

Można było też sprawdzić swoją znajomość literatury w grze ”Pierwsze Zdania”. Rozgrywki konkursowe, zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci, okazały się być niezwykle emocjonujące. Gratulujemy zwycięzcom!

Radosny gwar panował na drugim piętrze w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, całe rodziny chętnie korzystały z gier, klocków, puzzli i innych możliwości wykazania się kreatywnością i pomysłowością. A w wygodnej „sali kinowej” odbyły się dwa seanse (tak, z popcornem!)  - specjalne pokazy filmów „Moja mama gorylica” i „Pamiętniki Tatusia Muminka”.

Przez cały wieczór, korzystając z nietypowych godzin otwarcia, nasi Czytelnicy zwracali i wypożyczali książki, a niektórzy odwiedzający zdecydowali się zapisać do biblioteki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Nocy Bibliotek i zapraszamy do udziału w X akcji już za rok!

Odsłony: 491

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły