Ratownicy Żywności w Centrum Wiedzy. Zajęcia edukacyjne

Utworzono: piątek, 20 grudzień 2019

Jakie zmiany zachodzą w środowisku na skutek marnowania żywności? Czym jest foodsharing? Czy jedna wyrzucona kanapka degraduje środowisko? Co każdy z nas może zrobić, by ograniczyć marnowanie żywności, wody czy energii? Kolejni ratownicy żywności opuścili naszą bibliotekę, bogatsi o nową wiedzę. W Centrum Wiedzy od listopada wspólnie z uczniami bolesławieckich szkół podstawowych (klasy 3-5) szukamy sposobów na ratowanie żywności. Na świecie co roku marnuje się ok. 1,3 miliarda ton żywności, w Polsce ok. 9 mln ton. Marnowanie jedzenia to temat bardzo ważny nie tylko w okolicy świąt Bożego Narodzenia, kiedy kupujemy więcej żywności niż na co dzień.

Dzieci na zajęciach identyfikują i klasyfikują złe nawyki i przyzwyczajenia związane z marnowaniem żywności (wcielają się w doradców żywieniowych, analizują sytuację trzech rodzin, szukają sposobów zapobiegających marnowaniu żywności na etapach przed, w trakcie i po zakupach). Podczas dyskusji wnikają w społeczne, ekonomiczne oraz ekologiczne skutki wyrzucania jedzenia. Poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń w grupach, sprawdzają, w jaki sposób można ograniczać marnowanie żywności na poziomie indywidualnego konsumenta. Uczą się odczytywać informacje z etykiet na produktach spożywczych oraz sprawdzają na ile prawidłowe odczytywanie tych informacji i odpowiednie przechowywanie żywności może zapobiec jej marnowaniu. Dowiadują się jak odpowiednio przechowywać żywność, aby była dłużej przydatna do spożycia. Dowiadują się jaka jest skala zjawiska marnowania żywności. Poznają pojęcie paradoksu. Dowiadują się czym są Banki Żywności i jak działa inicjatywa Jadłodzielni.

Zajęcia pt. „Żywność na wagę złota. Jak zostać ratownikiem żywności” przeznaczone są dla uczniów i uczennic klas 3-5 szkół podstawowych. Informacje i zapisy pod nr tel. 75/612-13-81.

 

Odsłony: 2001