Laboratorium Korona Wiedzy - klatka Faradaya

Utworzono: czwartek, 06 maj 2021
Pierwsze warsztaty po dłuższej przerwie z powrotem z udziałem naszych młodych "Naukowców"! Na poprzednich zajęciach Laboratorium Korona Wiedzy przedstawialiśmy w uproszczeniu prawo elektrostatyki. Tym razem próbowaliśmy stworzyć i przetestować własną klatkę Faradaya na wzór tej, którą wymyślił i skonstruował w 1836 roku angielski fizyk Michael Faraday w celu demonstracji jednego z podstawowych praw elektrostatyki. 

Doświadczenie. KLATKA FARADAYA - cz. 1.

Potrzebne będątacka lub gładki stół, słomka, płyn do baniek (woda + cukier + płyn do mycia naczyń), rurka pcv lub plastikowa butelka, włosy lub wełniany szalik.

Jak zrobić doświadczenie:

Zrobić płyn do baniek z pół szklanki wody i 2 łyżek płynu do mycia naczyń i 1 łyżki cukru. 
Zwilżyć tackę lub stół płynem do baniek. 
Zrobić dużą bańkę na tacce (stole).
Intensywnie potrzeć rurką pcv lub butelką o włosy lub o szalik. 
Zbliżyć rurkę lub butelkę do bańki, ale jej nie dotykać.

Co się dzieje? Bańka jest przyciągana do rurki.

Dlaczego? Rurka pcv (butelka) w wyniku tarcia o wełnę elektryzuje się. Podczas pocierania, niektóre elektrony z wełny przechodzą na powierzchnię rurki (butelki).Wokół rurki (butelki) powstaje pole elektrostatyczne. Wskutek indukcji elektrostatycznej ładunki powierzchni bańki rozdzielają się. Bańka jest przyciągana przez rurkę.

Doświadczenie. KLATKA FARADAYA - cz. 2.

Co trzeba zrobić?

Zanurzyć końcówkę słomki w płynie.
Do środka dużej bańki włożyć końcówkę słomki. 
Zrobić mniejszą bańkę w większej bańce. 
Intensywnie potrzeć rurkę pcv (butelkę plastikową) o szalik lub włosy. 
Zbliżyć rurkę (butelkę) do bańki, ale jej nie dotykać.

Co się dzieje? Zewnętrzna bańka jest przyciągana do rurki. Wewnętrzna bańka nie porusza się.

Dlaczego? Zewnętrzna bańka jest przyciągana przez naelektryzowaną rurkę. Na jej powierzchni natężenie pola elektrycznego jest równe zeru. Pole elektrostatyczne rurki nie przedostaje się do środka bańki. Wewnętrzna bańka nie jest przyciągana przez rurkę.

Ciekawostka

Samolot jest pewnego rodzaju klatką FaradayaPodczas burzy w lecący samolot może uderzyć piorun. Wtedy po jego kadłubie przepływa prąd. Prąd ten indukuje pole magnetyczne oraz pole elektryczne wewnątrz kadłuba.

Zanim sami wykonacie doświadczenie, zobaczcie na filmiku klikając na link Klatka Faradaya, jak nam wyszło podczas dzisiejszych warsztatów Laboratorium Korona Wiedzy.

 

Odsłony: 1168