ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL - MISTRZOWIE LITERATURY DZIECIOM, CZYLI Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH PO RAZ SZESNASTY! – 06.06.2019

Utworzono: środa, 12 czerwiec 2019 Drukuj E-mail

Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży, czyli „Z książką na walizkach.

Dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami" odbyły się pod hasłem „Mistrzowie literatury dzieciom". W ramach tej akcji Bolesławiec i naszych czytelników odwiedziła Anna Czerwińska-Rydel.

Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze przede wszystkim o muzyce, ale też o problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia i miłości. Zadebiutowała wydanym w 2007 roku opowiadaniem Tajemnica Matyldy.

Napisała serię biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" (2010); „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (2011); „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" (2012); „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim (2013); „Którędy do gwiazd? Historia Elżbiety Heweliusz, pierwszej kobiety astronom" (2014); „Słońcem na papierze. Opowieść o Kornelu Makuszyńskim" (2014); „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce" (2016); „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej" (2018; „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim" (2018). Wydała również gdańską trylogię dla dzieci: „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem"; „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" i „Życie pod Psem według Artura Schopenhauera", za którą zdobyła główną nagrodę w plebiscycie „Kulturalny Sztorm Roku 2012". Natomiast książka o Fahrenheicie została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY. To tylko kilka wybranych tytułów z bogatego dorobku pisarki.

Jest także autorką audycji muzycznych dla najmłodszych, prowadzonych w Radiu Eska-Nord, redaktor naczelną pisma „Mały Pielgrzym" oraz członkiem "Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych" (Polskiej Sekcji IBBY).
Podczas spotkania wysłuchaliśmy fragmentu książki „Medal za uśmiech...czyli dzieci mają głos!". Dowiedzieliśmy się o tym kto, od kogo i za co otrzymuje Order Uśmiechu i kto ten medal już ma. Jedną z takich osób jest Irena Sendlerowej, o której również napisała książkę pani Ania. "Listy w butelce" to opowieść o życiu i działalności tej bardzo ważnej w historii Polski bohaterki.

Na tym jednak nie zakończyliśmy, mogliśmy wcielić się w reporterów i zadawać pytania autorce. Dzięki temu dowiedzieliśmy się między innymi, że pani Ania bardzo rzetelnie przygotowuje się do pisania powieści biograficznych, ma bardzo dużo zwierząt, kocha wszystkie swoje książki tak samo oraz wiele, wiele innych ciekawostek z życia Pisarki.

Na zakończenie nasz Gość wybrał nominowane prace zgłoszone do konkursu plastycznego „Mój Mistrz literayury". Dzieła te zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
Spotkanie z tak niezwykłą, pełną pasji i zainteresowań pisarką na pewno zachęci do częstszego sięgania po lekturę;)

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO,
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY ORAZ DZIĘKI
WSPARCIU SAMORZĄDÓW WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO,
MIASTA I GMINY ŚWIDNICA, POWIATU ŚWIDNICKIEGO
I SAMORZĄDOWYCH INSTYTUCJI KULTURY NA DOLNYM ŚLĄSKU

 

Odsłony: 9233

Popularne artykuły