Zdzisław Mirecki – bilety wizytowe – Galeria „Format”

Utworzono: czwartek, 10 styczeń 2008 Drukuj E-mail

Zdzisław Mirecki, oficer policji (podpułkownik) – obecnie na emeryturze. Urodził się 5 grudnia 1950 roku w Gryfowie Śląskim.

Wizytówki zbiera od piętnastu lat. W tym czasie zgromadził pokaźny - bo przekraczający 10 tysięcy egzemplarzy - zbiór.

Najstarsze nieco pożółkłe bilety wizytowe - opowiada kolekcjoner - które otrzymałem mają około 100 lat. Nie mam ich dużo, więcej z okresu międzywojennego.


Do swoich najcenniejszych eksponatów zaliczam:

  • bilet baronowej Marii Miłkowskiej wydany w końcu XIX wieku,
  • wizytówka z 1932 r. (wykonana w drukarni we Lwowie) Ewy Waranki z Ostrowskich – Bełzów, wnuczki Władysława Bełzy, autora słynnego wierszyka: „Kto ty jesteś? Polak mały...”,
  • rok starsze wizytówki Adama Kowalskiego z Drohobycza i dyrektora szkoły rolniczej ze Środy Wlkp.

Pozostałe to otrzymane w ostatnich latach. Do cennych należą zwłaszcza bilety: prezydenta RP, premiera RP, marszałków Sejmu i Senatu, różnych ministrów, aktorów, profesorów np. Stefana Stuligrosza czy Jana Miodka (wizytówka w miodowym kolorze), księży i wielu znanych polityków. Mam aktualne wizytówki kierownictwa KGP, również śp. Marka Papały z odręczną dedykacją (obaj byliśmy w jednym plutonie podczas studiów w WSO w Szczytnie). Do ciekawych wizytówek zaliczam też te wykonane na drewnie, papierze czerpanym i w metalu, a także interesujące ze względu na formę, technikę i treść np. dwustronne, ze zdjęciem, wielojęzyczne.

Zdobywanie wizytówek ułatwia mi działalność w organizacjach społecznych (PCK, ZHP, LOK), a zwłaszcza w IPA (International Police Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji) – aktualnie pełnię funkcję Wiceprezydenta Sekcji Polskiej IPA).

Na wernisażu:

Odsłony: 6109