Sierpniowe spotkanie wokół porcelany w DKK KSIĄŻNICZKI

Utworzono: wtorek, 05 wrzesień 2023 Drukuj E-mail

W ostatni dzień sierpnia, kiedy w mieście jeszcze wybrzmiewały echa Bolesławieckiego Święta Ceramiki, Dyskusyjny Klub Książki Książniczki, wpisując się w temat, omawiał książkę Edmunda de Waala „Biały szlak. Podróż przez świat porcelany.” To wspaniały esej, w którym podążamy za autorem przez różne kraje (Chiny, Niemcy, Anglię) w poszukiwaniu historii związanych z tą najszlachetniejszą odmianą ceramiki.

Większość Klubowiczek dała się wciągnąć w tę niezwykła podróż i każda mogła odkryć w niej coś dla siebie. Któraś dzięki tej lekturze odkryła, że produkcja porcelany to „krew, pot i łzy” i zupełnie inaczej spojrzy teraz na kolekcje muzealne w Drezdeńskim Zwingerze. Któraś inna zachwyciła się językiem opowieści, miejscami bardzo poetyckim – zwłaszcza, jeśli chodzi o biel. Doszłyśmy też do wniosku, ze właśnie taki sposób snucia historii, wokół przedmiotu, w dodatku podany przez pasjonata (autor jest znanym artystą ceramikiem) jest świetnym sposobem na zainteresowanie odbiorcy. W książce pojawia się mnóstwo postaci historycznych, dat, faktów, nie mówiąc już o szczegółach technicznych omawianego rzemiosła, ale kunszt pisarski De Waala sprawia, że dajemy się mu prowadzić i nawet nie zauważamy, kiedy przyswajamy całą tę wiedzę.

Uzupełnieniem tego czytelniczego spotkania była mała wystawa porcelany – Książniczki przyniosły swoje porcelanowe filiżanki, kubki, talerzyki i podzieliły się historiami z nimi związanymi. Wszak piękne przedmioty mają nie tylko aspekt materialny, mają też duszę – zaklęte w nich są wspomnienia, emocje, ludzie i opowieści. A jeśli ktoś z talentem potrafi to opisać, to powstają takie perełki, jak książki Edmunda de Waala. Serdecznie polecamy lekturę zarówno „Białego szlaku”, jaki i wielokrotnie nagrodzonej pozycji „Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie”.

Odsłony: 100

Aktualnie

Odwiedza nas 194 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły