DKK – KLUB MIŁOŚNIKÓW POEZJI – JACEK KACZMARSKI – FILIA NR 1 – 01.04.2019

Utworzono: poniedziałek, 15 kwiecień 2019 Drukuj E-mail

JKaczmarski

Jacek Kaczmarski jest uważany za barda „Solidarności". Jego utwory z końca lat 70-tych i początku 80-tych doskonale wpisują się w nurt poezji rewolucyjnej, a sztandarowa pieśń „Mury" jest uznawana za hymn. Teksty nawiązują do walki, mówią o ucisku, prześladowaniach.

Kaczmarski w tym okresie pisał utwory, koncertował w wielu krajach świata, po wybuchu stanu wojennego pozostał za granicą. Pracował wówczas m. in. w radio Wolna Europa. Jednak sam nie uważał się za rewolucjonistę, raczej zawsze podkreślał swoją indywidualność.

Jacek Kaczmarski posiadał wykształcenie humanistyczne i był miłośnikiem sztuki. Bardzo znaczącą część jego utworów stanowią wiersze o tematyce historycznej – odnoszące się do wielkich postaci czy wydarzeń z historii Polski i świata, a także wiersze nawiązujące do wybitnych dzieł sztuki. Stworzył cykle utworów opisujących słynne obrazy malarzy polskich i zagranicznych takich jak Matejko, czy Bruegel, ale także odnosił się do klasyki literatury, czy filmu.

W ciągu swojej niedługiej kariery napisał ponad 600 utworów, z których wiele na zawsze zapisało się w historii polskiej kultury, poezji i muzyki.

Odsłony: 4290