Laboratorium Korona Wiedzy - piana i laser

Utworzono: czwartek, 27 maj 2021 Drukuj E-mail
Na ostatnich zajęciach w Laboratorium Korona Wiedzy odpowiadaliśmy m. in. na pytania: Dlaczego woda utleniona nazywana jest utleniaczem? Co to jest reduktor chemiczny? Dlaczego wiązka laserowa przechodząc przez różne materiały daje inny obraz?

Doświadczenie 1. CZYNNA PIANA

Potrzebne będąbutelka plastikowa lub szklany, podłużny flakon, płyn do mycia naczyń, woda utleniona, szklanka, łyżka, mieszadełko, 2 opakowania suchych drożdży, ciepła woda, barwnik spożywczy, rękawiczki.

 Jak zrobić doświadczenie:

Ustawiamy plastikową butelkę/szklany flakon na tacce lub na folii, tak, by nie zniszczyć stołu. 
Wlewamy 1/4 szklanki płynu do mycia naczyń. 
Następnie wlewamy 2-3 łyżki ciepłej wody. 
Dodajemy wodę utlenioną. 
Wsypujemy 2 opakowania drożdży. 
Jeśli robimy doświadczenie w butelce plastikowej, to zakręcamy ją i wstrząsamy kilka krotnie.
Jeśli używamy szklanego flakonu, to albo długim patyczkiem mieszamy lub zakrywamy ręką i nim potrząsamy. 
Czekamy na reakcję. 
Doświadczenie wykonujemy w rękawiczkach.

Co się stało? Wytworzyła się piana i zaczęła wyciekać z naczynia,

Dlaczego? Następuje reakcja redukcji i utleniania. Woda utleniona, czyli woda zawierająca dodatkowy atom tlenu (utleniacz) reaguje z suchymi drożdżami (reduktor).W wyniku tej reakcji powstaje woda. Nasz utleniacz (woda utleniona) redukuje się, a nasz reduktor (suche drożdże) utlenia się. Powstająca w wyniku doświadczenia woda w połączeniu z płynem do naczyń powoduje otrzymywanie piany. Im więcej dodamy wody utlenionej i suchych drożdży, tym lepszy będzie efekt. Po dodaniu wody utlenionej o większym stężeniu niż 3%, wyjdzie bardzo dużo piany.

Doświadczenie 2. LASEROWE OBRAZY

Potrzebne będąszklanka, woda, klej w płynie, plastikowy kubek, folia czerwona, żółta i zielona, butelka z zielonego szkła, laser, słoik.

Jak zrobić doświadczenie?

W zaciemnionym pokoju ustawiamy stolik mniej więcej metr od ściany.
Ustawiamy na nim większy słoik denkiem do góry. 
Obok ustawiamy szklankę napełnioną do połowy wodą, pustą szklankę, butelkę kleju przezroczystego w płynie, butelkę z zielonego szkła (np. po oliwie z oliwek).
Przygotowujemy również kawałki folii kolorowej (np. z opakowań po makaronie, po zużytym opakowaniu po tabletkach).
Stawiamy szklankę z wodą na odwróconym słoiku i kierujemy na nią wiązkę z naszego lasera, tak by widać było odbicie na ścianie.
Delikatnie przesuwamy laser w różne strony i sprawdzamy, co się dzieje, szczególnie na krawędziach i na powierzchni wody.
To samo wykonujemy z butelką kleju i z zielonym szkłem. 
Następnie kolejno bierzemy do ręki kolorową folię i badamy, jak przechodzi przez nie wiązka laserowa.

Co się stało? Na ciemnej ścianie można było zauważyć różne, ciekawe "obrazy" świetlne. Szczególnie po skierowaniu światła laserowego na butelkę kleju w płynie, na jego górną część. Widać wówczas zmieniające się kształty.

Dlaczego? Wiązka światła z diody laserowej zachowywała się w różny sposób w zależności od materiału przez który przechodziła. Światło białe jest mieszaniną barw i jest światłem niespójnym w przeciwieństwie do światła laserowego. Gdy wyłączymy światło, to lepiej można obserwować snop wędrującego światła laserowego. Załamanie promieni światła na granicy ośrodków wynika z różnej prędkości światła w powietrzu i danym ośrodku (szkle lub pleksi). Jeśli promień świetlny przechodzi przez granicę dwóch ośrodków o różnych prędkościach rozchodzenia się światła, to zmienia swój kierunek czyli załamuje się. Gdy przechodzi z ośrodka o większej prędkości do mniejszej (z ośrodka optycznie rzadszego do gęstszego), na przykład z powietrza do szkła, to załamuje się. Jeśli przechodzi z ośrodka o mniejszej prędkości światła do większej (ze szkła do powietrza) to odchyla się.

Spróbujcie w domu pobawić się w zaciemnionym pomieszczeniu światłem laserowym. Nakierujcie go na różne przedmioty. Sprawdźcie, czy za każdym razem jest to samo odbicie. Zmieniajcie kąt padania wiązki laserowej i obserwujcie efekty.

Obejrzyjcie relację z warsztatów klikając na link https://www.youtube.com/watch?v=nXjs0J1pJQ4&list=PL0Jzo0Gd3CLa4ZGZ-HSI3dnedH8lUCxXP&index=18

Odsłony: 5471

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 270 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły