Uczymy się od Małego Księcia

Utworzono: poniedziałek, 16 październik 2023 Drukuj E-mail

13 października 2023 r. odbyło się spotkanie Francuskich klimatów z okazji osiemdziesiątej rocznicy pierwszego wydania Małego Księcia w Nowym Jorku. Miało to miejsce dokładnie 6 kwietnia 1943 roku, Antoine de Saint-Exupéry przebywał  w tym czasie na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Utwór ten, zaliczany do klasyki literatury światowej, przetłumaczono na ponad 300 języków. Na czym polega wyjątkowość tej książki?! Powróciliśmy jeszcze raz do tej opowieści, lektury szkolnej dla klasy 7 szkoły podstawowej, jakie dziś ona robi na nas wrażenie?! Ten tekst pozostaje wciąż aktualny, można również dziś wiele się nauczyć od Le Petit Prince.

Poznaliśmy historię powstania utworu, niezwykłe życie samego pisarza zakończone w wieku 44 lat. 31 lipca 1944 roku o godzinie 8.45 wystartował do dziewiątego i ostatniego lotu bojowego z zadaniem wykonania zdjęć zgrupowania niemieckich wojsk koło Lyonu, z którego już nie powrócił.

Przeczytaliśmy wybrane fragmenty utworu po polsku i francusku. Była to nasza mała opowieść na dwa języki. Uczestnicy czytali też na głos wybrane cytaty i zastanawialiśmy się wspólnie nad ich znaczeniem.

Obejrzeliśmy wiele różnych wydań Małego Księcia dostępnych w bibliotece, a także kopie oryginału przechowywanego w zbiorach Muzeum i Biblioteki Morgana na Manhattanie w Nowym Jorku. Zainteresowanie wzbudziła przepisana ręcznie przez czytelników wersja utworu.

Oczywiście nie zabrakło też cudownych chwil z muzyką francuską.