Lyon i Tuluza na Francuskich klimatach

Utworzono: poniedziałek, 05 luty 2024 Drukuj E-mail

 

02 lutego 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie Francuskich klimatów.

Lyon – „prawdziwy król dobrego smaku”, „swoją historią i klimatem mógłby pobić Paryż”, „kopciuszek Francji”, „najbardziej niedoceniona metropolia Europy”, to tylko niektóre z pozytywnych opinii o tym francuskim mieście, a jednak dalekim od naszych podróżniczych szlaków. Obejrzeliśmy prezentację o Lyonie, w którym urodził się Antoine de Saint-Exupéry, a bracia Lumière nakręcili swój pierwszy film, mieście, w którym narodziło się wysokie krawiectwo i na przedmieściach, którego wciąż produkuje się jedwabne apaszki od Hermès.  Ma tutaj również siedzibę Interpol.

Najpiękniejsze miejsca i zabytki tej wyjątkowej metropolii usytuowanej na skrzyżowaniu dwóch rzek zobaczyliśmy na pięknych fotografiach. Obejrzeliśmy też krótki film o Festiwalu Świateł organizowanym w grudniu, a także o przeprowadzonych zmianach w lyońskiej przestrzeni miejskiej, które wiążą się z dbaniem o środowisko i estetykę miejską.

Czwarte co do wielkości miasto Francji, to Tuluza nad rzeką Garonną. Kiedy ją budowano użyto specjalnego rodzaju cegieł. Mają ono niespotykany różowy odcień, dlatego Tuluza na zawsze stała się różowym miastem. Podziwialiśmy bazylikę św. Saturnina, katedrę św. Szczepana, budynek Kapitolu i kamienny Pont Neuf.

Oba miasta tętnią również studenckim życiem należą bowiem do największych ośrodków uniwersyteckich we Francji.

Przyjrzeliśmy się też sylwetce artystki Zaho de Sagazan, której pierwsza wydana płyta jest nominowana w pięciu kategoriach do najważniejszej francuskiej nagrody muzycznej Victoires de la musique przyznawanej w lutym. Trzymamy kciuki za piosenkarkę, której utwór Dis-moi que tu m'aimes uznaliśmy za przepiękny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 131

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły