Za nami Archi-przygody!

Utworzono: wtorek, 01 sierpień 2023 Drukuj E-mail

Za nami zajęcia wakacyjne „Archi-przygody”. Ich uczestnicy poprzez zabawę (w końcu trwają wakacje!) dowiedzieli się czym jest architektura, co robią urbaniści oraz architekci, a także nauczyli się pracować z mapą i planem. Podczas tworzenia makiet wnętrz oraz dowiedzieli się, jakie znaczenie ma światło i intuicyjnie przedstawiali pomysły na przestrzeń przyjazną do życia. Pojęcia „proporcja” i „skala” również stało się im nieobce, a tworzenie budowli z różnych materiałów ukazało im znaczenie trwałości projektów architektonicznych. Wszystkie te zajęcia były niezwykle ciekawe w oczach ich uczestników, jednak najlepiej ocenili spacer po mieście, podczas którego mieli okazję sprawdzić, czy miasto jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Osoby poruszające się na wózku czy też niewidomi mają naprawdę niełatwe życie w mieście pełnym krawężników i schodów. To była naprawdę fantastyczna przygoda z architekturą, a wszystko to dzięki zaangażowaniu młodzieży oraz profesjonalizmowi edukatorki – Pani Natalii Milewskiej.

„Archi-przygody” to program z zakresu edukacji architektonicznej, który jest propozycją zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego. Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci świadomości otaczającej ich przestrzeni, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, a także docenienie tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego. Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Całkowita wartość 300.000 zł.