Kącik kresowy

Utworzono: piątek, 25 sierpień 2023 Drukuj E-mail

 

Zapraszamy do korzystania z książek i czasopism gromadzonych w ramach kolekcji Kącika kresowego.

Kilka z ostatnich nowości:

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zbarażu 1893-1939: Jerzy Bestecki naczelnik gniazda sokolego w Zbarażu: historia na podstawie zachowanych materiałów, zdjęć i dokumentów” – Zbigniew Bestecki

Autorem książki jest Zbigniew Bestecki, wnuk przedwojennego naczelnika gniazda „Sokoła” w Zbarażu. Pretekstem do napisania książki był sztandar gniazda TG „Sokół” w Zbarażu przechowywany przez rodzinę Besteckich od kilkudziesięciu lat.

Roślinna kuchnia kresowa – Paweł Ochman

Kulinarna podróż po dawnych Kresach Wschodnich okresu dwudziestolecia międzywojennego, dzięki niej poznajemy roślinne wersje potraw tygla narodowościowego II Rzeczypospolitej.

Lwów: okupacja sowiecka - Ryszard Jan Czarnowski

Historia tragicznych dni walki i okupacji sowieckiej jednej z trzech cywilizacyjnych stolic Rzeczypospolitej. Opowieść o dniach zagłady polskiego miasta, które nazywano tyglem narodów. Gawęda oparta głównie na relacjach i dokumentach.

Zagłada Kresów 1939 - Ryszard Jan Czarnowski

Zagładę Kresów przyniósł atak ze wschodu. W 1939 zaskoczone oddziały Wojska Polskiego, pozbawione naczelnego dowództwa, toczyły nierówną, skazaną na klęskę walkę. Z Sowietami bił się Korpus Ochrony Pogranicza. Broniły się Grodno, Wilno, Lwów...

Kącik kresowy został  zainicjowanego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o/Bolesławiec oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Koło Korespondentów z siedzibą w Bolesławcu. Uroczysta inauguracja odbyła się 18 sierpnia 2021 roku.

Spis czasopism kresowych

 

 

 

 

Odsłony: 462

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły